Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Sójové maso

Kategorie: Luštěniny / Ostatní

Sójové maso

Nutriční hodnoty (100 g):

Energie kcal

372 kcal

Energie kJ

1556 kJ

Bílkoviny

44 g

Sacharidy

32 g

Tuky

2 g

Vláknina

18 g

Hmotnostní poměry makroživin

Bílkoviny (44 g) Sacharidy (32 g) Tuky (2 g) Vláknina (18 g)

Energetické poměry makroživin

Bílkoviny (49.5 %) Sacharidy (36 %) Tuky (4.8 %) Vláknina (9.7 %)

Sójové maso je označení pro technologicky zpracovanou (odtučněnou) sójovou mouku, která se pomocí extruze formuje do požadovaného tvaru. Vyrábí se v podobě kostiček nebo nudliček, slouží jako surovina pro další kulinářskou úpravu. 

Sójové maso a zdraví

Sójové maso je velmi bohatým zdrojem bílkovin, které jsou považovány za vysoce kvalitní (mají vyvážený poměr esenciálních aminokyselin). Tento produkt se proto velmi často označuje za kvalitní náhradu živočišných zdrojů bílkovin. Z důvodu technologické úpravy je tato potravina ve srovnání se sójovými boby poměrně dobře stravitelná. Poskytuje významné množství draslíku, hořčíku vápníku, doporučují se proto ve stravě kardiaků a sportovců. Obsahují vyšší množství purinů, lidé postižení dnou by s touto informací měli počítat. Výrobek obsahuje naprosté minimum tuků, doporučuje se tak často u redukčních diet. Protože je produkt tepelně zpracovaný, obsahuje ve srovnání s nezpracovanou sójou pouze zlomkové množství fytátů, které komplikují trávicí pochody a snižují vstřebávání některých minerálních látek. Má nízkou hodnotu glykemického indexu. Je to důležitá informace především pro lidi:
- s inzulínovu rezistencí
- postižené diabetem,
- v redukčních dietách.

Sójové maso v kuchyni

Sójové maso slouží jako surovina pro další úpravy, a to většinou pro slané varianty pokrmů:
- vaření,
- dušení,
- pečení,
- smažení.
Sójové maso je - podobně jako živočišné maso - bez výraznější chuti, je potřeba jej proto ochutit. Kombinuje se s dalšími surovinami (zelenina, obiloviny, koření...) stejně, jako je tomu u masa živočichů.

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.