Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Zelený čaj

Zelený čaj je známý svými mnoha zdravotními přínosy, které jsou především důsledkem jeho vysokého obsahu antioxidantů. Antioxidanty jsou látky, které pomáhají chránit naše tělo před škodlivými volnými radikály, které mohou poškodit naše buňky a přispět k řadě chronických onemocnění. Zelený čaj je také bohatý na polyfenoly, které mohou pomoci snížit zánět a bojovat proti rakovině.

Z hlediska výživy je zelený čaj nízkokalorický nápoj, který může podporovat hubnutí tím, že zvyšuje metabolismus a tím pádem spalování kalorií. Obsahuje také aminokyselinu L-theanin, která může působit synergicky s kofeinem, aby zlepšila mozkovou funkci. Navíc, pravidelné pití zeleného čaje může pomoci snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a některých typů rakoviny.

Dobrý den, pane Jelínku,
může žena v těhotenství pít zelený čaj nebo je to stejné jako s kávou z důvodu obsahu teinu?
Někde jsem četla, že lze stravou matky před otěhotněním ovlivnit pohlaví budoucího dítěte, jak se na to díváte vy?
Hezký den a děkuji.

Během těhotenství je vždy vhodné omezit příjem kofeinu, to platí obecně. Zelený čaj je zdrojem této látky, takže doporučení směřují ke kontrole množství i této tekutiny. Ve srovnání s čajem černým ale zelený obsahuje kofeinu méně, navíc jsou benefitem antioxidační látky, takže není nutné zelený čaj vyřazovat ze seznamu potravin.
Co se týče ovlivnění pohlaví dítěte stravou matky před otěhotněním, neexistuje žádný vědecký důkaz, který by to potvrdil. Pohlaví dítěte je určeno geneticky a je náhodné. Existuje ale řada výzkumů, které poukazují na vztahy a souvislosti s vlivy vnějšího prostředí včetně kvality stravování (obsah energie, zastoupení živin...), tyto ale nejsou průkazné.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi