Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Zánět močových cest

Zánět močových cest, známý také jako infekce močových cest, je stav, kdy se bakterie dostanou do močových cest a začnou se množit. To může vést k nepohodlí, bolesti a dalším příznakům, jako je časté nutkání k močení, pálení při močení nebo dokonce horečka. Zánět močových cest může postihnout jakoukoli část močového systému, včetně ledvin, močového měchýře, močovodu a močové trubice. Pokud není léčen, může zánět močových cest vést k vážným zdravotním komplikacím.

Výživa hraje důležitou roli v prevenci a léčení zánětu močových cest. Dostatečný příjem tekutin, zejména vody, může pomoci vyplavit bakterie z močového systému a snížit riziko infekce. Některé potraviny a doplňky, jako je brusinkový džus nebo doplňky s brusinkami, mohou také pomoci předcházet infekcím močových cest tím, že zabraňují bakteriím v přilnutí k stěnám močových cest. Na druhou stranu, konzumace potravin a nápojů, které dráždí močový měchýř, jako je kofein, alkohol nebo pikantní potraviny, může zvyšovat riziko infekce močových cest.

Dobrý den.
Rád bych se zeptal, jakým mechanismem pomáhají brusinky při zánětu močových cest.

Pokud máte na mysli protizánětlivý efekt (listů i plodů) brusinek, tak se přisuzují komplexu obsažených látek, kde mezi nejúčinnější patří flavonolové glykosidy, proanthokyanidiny a fenolové kyseliny. Některé z nich mají antioxidační vliv (tzn. potlačují prozánětlivé reakce způsobené volnými radikály), jiné zase přímo antimikrobiální (tzn. tyto látky mají schopnost potlačovat aktivitu některých mikroorganismů - typickým příkladem je potenciál proanthokyanidů snižovat adhezi některých bakterií Escherichia coli na močový trakt).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi