Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Zácpa

Zácpa je stav, kdy je stolice tvrdá a suchá, a její průchod střevem je obtížný a nepravidelný. Tento stav může být způsoben různými faktory, včetně nedostatečného příjmu vlákniny, nedostatku fyzické aktivity, dehydratace, změny stravy nebo životního stylu, stresu nebo užívání určitých léků. Zácpa může být také příznakem některých zdravotních stavů, jako je syndrom dráždivého střeva, diabetes, hypotyreóza nebo Parkinsonova choroba.

Z hlediska výživy je důležité pro prevenci zácpy konzumovat dostatečné množství vlákniny, která pomáhá udržovat stolici měkkou a podporuje pravidelné střevní pohyby. Vláknina se nachází v potravinách jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny a luštěniny. Dále je důležitý dostatečný příjem tekutin, který pomáhá vláknině fungovat efektivně. Fyzická aktivita také podporuje zdravou funkci střev a může pomoci předcházet zácpě.

Dobrý den,
narazila jsem zde v poradně na Vaši větu: Konzumace chia semínek nalačno podpoří peristaltiku střev a nemalým způsobem zasáhne do metabolismu vody v tlustém střev. Pomáhají tedy proti zácpě?
Děkuji

Chia semínka obsahují vysoký podíl rozpustné vlákniny, která je silně hygroskopická. Má tak významný (= pozitivní) dopad při potlačování projevů zácpy. Vždy je třeba ale semínka konzumovat společně s tekutinami, nejlépe vodou.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi