Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Vitamin E

Vitamin E je silný antioxidant, který hraje klíčovou roli v ochraně buněk těla před poškozením volnými radikály. Tyto volné radikály mohou pocházet z různých zdrojů, včetně znečištěného ovzduší, nezdravé stravy a některých léků. Vitamin E také podporuje zdraví srdce a cév, podílí se na tvorbě červených krvinek a pomáhá tělu využívat vitamín K, který je nezbytný pro srážení krve.

Výživově je vitamin E rozpustný v tucích a nachází se v mnoha potravinách, včetně ořechů a semínek, listové zeleniny, rostlinných olejů a celozrnných obilovin. Protože je to vitamín rozpustný v tucích, tělo ho může skladovat a používat, když je potřeba. Přesto je důležité dodržovat doporučený denní příjem, protože nadměrné množství vitaminu E může vést k nežádoucím vedlejším účinkům.

Dobry den,
v lekci je uvedeno, ze bohatsim zdrojem vitaminu E jsou susene psenicne klicky a ne ty cerstve. Proc tomu tak je?
Dekuji

Sušené potraviny jsou obecně na jednotku hmotnosti bohatším zdrojem živin ve srovnání s čerstvými, protože obsahují podstatně nižší podíl vody.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi