Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Vegetativní nervový systém

Vegetativní nervový systém, také známý jako autonomní nervový systém, je část nervového systému, která reguluje nevědomé tělesné funkce, jako je dýchání, srdeční frekvence, trávení a další. Tento systém je zásadní pro udržení homeostázy, neboli rovnováhy v těle. Jeho správné fungování je klíčové pro celkové zdraví jedince.

Z hlediska výživy může vegetativní nervový systém ovlivnit, jak tělo zpracovává a využívá přijaté živiny. Například, pokud je tento systém vystresovaný nebo narušený, může dojít k problémům s trávením a absorpcí živin. Na druhou stranu, správná výživa může podpořit zdraví vegetativního nervového systému, například dodáváním potřebných vitamínů a minerálů pro jeho optimální fungování.

Dobrý den pane Jelínku,
prosím jak reaguje vegetativní nervový systém v případě dlouhodobého nedostatku živin (myšleno příjem energie pod hodnotou BMR)? Jakým způsobem pak metabolismus znovu "rozběhnout"?
Děkuji moc za odpověď.

Pokud klesnete příjmem pod hodnoty BMR, metabolismus na toto reaguje jako na krizovou energetickou situaci, v rámci které se (zjednodušeně řečeno) "přepíná" do úsporného energetického režimu. Tzn. začnou převažovat katabolické děje, které sportovec subjektivně vnímá snížením vitality a prodloužením pozátěžové regenerce. Současně se oslabuje imunitní systém, takže se zvyšuje riziko onemocnění. Protože organismu chybí nejen energie, ale i mnohé živiny, riskuje sportovec zranění. ANS funguje v podstatě ve stejném režimu, je ale zásadně ovlivňována katabolickými pochody, kdy organismus bere nemalou část energie i živin z vlastních zásob. V takové situaci je jediným schůdným řešením navýšit energetický příjem a snažit se optimalizovat nutriční hodnoty jídelníčku.

Dobrý den pane Jelínku,
prosím jak reaguje vegetativní nervový systém v případě dlouhodobého nedostatku živin (myšleno příjem energie pod hodnotou BMR)? Jakým způsobem pak metabolismus znovu "rozběhnout"?
Děkuji moc za odpověď.

Pokud klesnete příjmem pod hodnoty BMR, metabolismus na toto reaguje jako na krizovou energetickou situaci, v rámci které se (zjednodušeně řečeno) "přepíná" do úsporného energetického režimu. Tzn. začnou převažovat katabolické děje, které sportovec subjektivně vnímá snížením vitality a prodloužením pozátěžové regenerce. Současně se oslabuje imunitní systém, takže se zvyšuje riziko onemocnění. Protože organismu chybí nejen energie, ale i mnohé živiny, riskuje sportovec zranění. ANS funguje v podstatě ve stejném režimu, je ale zásadně ovlivňován katabolickými pochody, kdy organismus bere nemalou část energie i živin z vlastních zásob. V takové situaci je jediným schůdným řešením navýšit energetický příjem a snažit se optimalizovat nutriční hodnoty jídelníčku.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi