Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Tlusté střevo

Tlusté střevo je klíčovou součástí trávicího systému, které hraje zásadní roli v absorpci vody a elektrolytů z nestrávených potravin. Je také domovem pro miliardy bakterií, které pomáhají při trávení a produkci některých vitamínů. Zdravé tlusté střevo je nezbytné pro udržení celkového zdraví a pohody. Pokud je tlusté střevo narušeno, může to vést k řadě zdravotních problémů, včetně zácpy, průjmu, syndromu dráždivého střeva a dokonce i rakoviny tlustého střeva.

Výživa hraje klíčovou roli v udržení zdraví tlustého střeva. Strava bohatá na vlákninu, jako jsou celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina, může pomoci podporovat zdravou funkci tlustého střeva tím, že podporuje pravidelné stolice a pomáhá odstraňovat odpad z těla. Na druhé straně, strava s vysokým obsahem zpracovaných potravin a tuků může zvýšit riziko vzniku problémů s tlustým střevem. Proto je důležité udržovat vyváženou stravu pro zdravé tlusté střevo.

Hezký den,
zajímá mě zmínka o vitamínu B12 v úvodníku Anatomie trávení, kde je u tlustého střeva zmíněno, že mikroorganismy produkují některé vitamíny (B12 a K). Děje se tak v místě, kde již B12 nevstřebáváme? Proto je tedy nutné jeho suplementace v případě veganství? Děkuji

Střevní mikrobiota sice umí produkovat analogy B12, problém je ale s jejich využitelností a místem vzniku. Aby se B12 vstřebával, musí být navázán na intrinsický faktor (= glykoprotein produkovaný v žaludku), díky kterému se B12 vstřebává skrze sliznici tenkého střeva. Z těchto důvodů se prezentuje nutnost podpůrné suplementace u jedinců vyhýbajících se konzumaci živočišných zdrojů potravin.

Dobrý den,
narazila jsem zde v poradně na Vaši větu: Konzumace chia semínek nalačno podpoří peristaltiku střev a nemalým způsobem zasáhne do metabolismu vody v tlustém střev. Pomáhají tedy proti zácpě?
Děkuji

Chia semínka obsahují vysoký podíl rozpustné vlákniny, která je silně hygroskopická. Má tak významný (= pozitivní) dopad při potlačování projevů zácpy. Vždy je třeba ale semínka konzumovat společně s tekutinami, nejlépe vodou.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi