Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Syndrom zvýšené propustnosti střev

Syndrom zvýšené propustnosti střev, také známý jako "leaky gut", je stav, kdy se střevní bariéra stává porézní, což umožňuje, aby nestrávené potraviny, toxiny a bakterie pronikly do krevního oběhu. Tento stav může vést k řadě zdravotních problémů, včetně chronických zánětů, autoimunitních onemocnění, alergií a dalších zažívacích potíží. Příčiny syndromu zvýšené propustnosti střev mohou zahrnovat chronický stres, nadměrnou konzumaci alkoholu, nezdravou stravu a některé léky.

Z hlediska výživy je důležité si uvědomit, že strava může hrát klíčovou roli v prevenci a léčení syndromu zvýšené propustnosti střev. Dieta bohatá na zpracované potraviny, cukry a tuky může poškodit střevní bariéru a zvýšit riziko vzniku tohoto syndromu. Naopak, strava bohatá na vlákninu, fermentované potraviny a zdravé tuky může podporovat zdraví střev a pomoci obnovit jejich propustnost. Také je důležité dodržovat dostatečný příjem tekutin a vyhnout se potravinám, na které má jedinec alergii nebo intolerance.

Dobrý den,
vzhledem k široké škále obtíží, které může syndrom zvýšené propoustnosti střev způsobit, by mě zajímalo, zda existuje nějaké vyšetření, kterým lze tento syndrom s jistotou diagnostikovat?

A dále mne zajímá, zda mohou ke vzniku syndromu přispět například systémově užívaná antimykotika (zajímá mě kvůli vlastní zkušenosti s celou škálou obtíží právě po této léčbě)?

Předem děkuji za odpověď.

Vyšetření existuje, používá se např. laktulózo/mannitolový test (nalačno se vypije roztok s laktulózou, mannitolem a glukózou, poté se 5 hodin sbírá moč, ve které se sleduje množství jednotlivých cukrů).
Příčin vzniku problému je celá řada, velmi často se jedná o multifaktoriální jev. Užívání léků se ale cituje jako jedna z reálných příčin, obzvlášť při dlouhodobé medikaci.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi