Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Spalovač tuku

Spalovač tuku je doplněk stravy, který je navržen tak, aby podpořil schopnost těla spalovat jeho tukové zásoby. Toho je dosaženo zvýšením metabolismu, potlačením chuti k jídlu nebo omezením absorpce tuků. Spalovače tuků mohou obsahovat různé složky, včetně kofeinu, zeleného čaje, proteinů, vlákniny a dalších přírodních složek, které mohou pomoci zvýšit energetický výdej.

Přestože mohou být spalovače tuků užitečné pro podporu hubnutí, je důležité si uvědomit, že nejsou náhradou za zdravou stravu a pravidelné cvičení. Je také důležité konzultovat použití jakéhokoli doplňku stravy s lékařem nebo dietologem, aby se zajistilo, že je bezpečný a vhodný pro vaše individuální zdravotní potřeby. Některé spalovače tuků mohou mít vedlejší účinky, včetně nespavosti, zvýšeného krevního tlaku nebo zažívacích potíží.

Zdravím.
To, že káva obecně neprospívá našemu zdraví víme, já bych se ráda zeptala na Váš názor na kofein obsažený v kávě jakožto spalovače tuku (spousta lidí má zafixováno,že nejlepším spalovačem tuku je pořádný turek ráno a nalačno :-) ).
Předem děkuji za odpověď.

Kofein jako přímý spalovač tuků v podstatě nefunguje, jeho vliv je nepřímý - podporuje aktivitu autonomní nervové soustavy, skrze kterou dochází ke zrychlování metabolických dějů. Pokud je součástí redukce hmotnosti i pohybová aktivita, zvyšuje se pravděpodobnost, že celý proces bude probíhat trochu rychleji. V tomto směru ale nečekejte žádné zázraky, navíc počítejte s rizikem, že kofein nebude fungovat úplně u každé individuality. U doplňků stravy (spalovače) mj. kalkulujte i s obsaženými dávkami kofeinu, které jsou v jedné dávce často mnohanásobně vyšší, než v kávě, budete tak konfrontováni s dopady předávkování.
Konzumace kávy ráno nalačno není úplně šťastné rozhodnutí - látky vznikající při přepálení mohoou dráždit sliznici trávicího traktu, kofein se navíc rychle vstřebává a zvyšuje stresové projevy organismu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi