Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Somatotypy

Somatotypy jsou klasifikace tělesných typů, které byly původně vytvořeny v 40. letech 20. století psychologem Williamem Sheldonem. Sheldon identifikoval tři základní somatotypy: ektomorf, mesomorf a endomorf. Ektomorfy jsou obecně štíhlé a mají obtížnosti s přibíráním na váze, mesomorfy mají atletickou postavu s dobře vyvinutými svaly, zatímco endomorfy mají tendenci k nadváze a hromadění tuku.

Z hlediska zdraví a výživy může být pochopení somatotypu užitečné pro určení optimálního stravovacího plánu a cvičebního režimu. Například ektomorfy mohou potřebovat vyšší příjem kalorií a vyšší podíl sacharidů ve stravě, aby podpořili růst svalů, zatímco endomorfy by mohli mít prospěch z diety s nižším obsahem sacharidů a vyšším obsahem bílkovin a zdravých tuků. Mesomorfy mohou potřebovat vyváženou stravu s rovnoměrným rozdělením bílkovin, tuků a sacharidů. Je důležité si uvědomit, že somatotypy jsou pouze vodítkem a individuální potřeby v oblasti zdraví a výživy se mohou lišit.

Dobrý den,
je rozdělení somatotypů stejné pro ženy i pro muže? Je tedy rozdělení u žen na typ jablko a hruška nepřesný?
Děkuji.

U hodnocení typu postavy je třeba rozlišovat jednotlivé typologie, které se ve svých metodách výrazně liší. Klasické hodnocení somatotypu dle Sheldona na ekto-, endo- a mezomorfy vychází z jiných charakteristik a ve způsobu měření je podstatně složitější, než jednoduchý systém dělení postav na typ hruška a jablko, který sleduje rozmístění tuku na těle. V podstatě se tak nejedná o nepřesnost, ale odlišný úhel pohledu na danou problematiku.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi