Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Somatotypy

Somatotypy jsou klasifikace tělesných typů, které byly původně vytvořeny v 40. letech 20. století psychologem Williamem Sheldonem. Sheldon identifikoval tři základní somatotypy: ektomorf, mesomorf a endomorf. Ektomorfy jsou obecně štíhlé a mají obtížnosti s přibíráním na váze, mesomorfy mají atletickou postavu s dobře vyvinutými svaly, zatímco endomorfy mají tendenci k nadváze a hromadění tuku.

Z hlediska zdraví a výživy může být pochopení somatotypu užitečné pro určení optimálního stravovacího plánu a cvičebního režimu. Například ektomorfy mohou potřebovat vyšší příjem kalorií a vyšší podíl sacharidů ve stravě, aby podpořili růst svalů, zatímco endomorfy by mohli mít prospěch z diety s nižším obsahem sacharidů a vyšším obsahem bílkovin a zdravých tuků. Mesomorfy mohou potřebovat vyváženou stravu s rovnoměrným rozdělením bílkovin, tuků a sacharidů. Je důležité si uvědomit, že somatotypy jsou pouze vodítkem a individuální potřeby v oblasti zdraví a výživy se mohou lišit.

Dobrý den,
je rozdělení somatotypů stejné pro ženy i pro muže? Je tedy rozdělení u žen na typ jablko a hruška nepřesný?
Děkuji.

U hodnocení typu postavy je třeba rozlišovat jednotlivé typologie, které se ve svých metodách výrazně liší. Klasické hodnocení somatotypu dle Sheldona na ekto-, endo- a mezomorfy vychází z jiných charakteristik a ve způsobu měření je podstatně složitější, než jednoduchý systém dělení postav na typ hruška a jablko, který sleduje rozmístění tuku na těle. V podstatě se tak nejedná o nepřesnost, ale odlišný úhel pohledu na danou problematiku.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi