Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Prolaktin

Prolaktin je hormon, který je produkován v přední části hypofýzy, malé žlázy umístěné na spodní straně mozku. Tento hormon hraje klíčovou roli v reprodukčním zdraví obou pohlaví. U žen stimuluje růst prsní tkáně a produkci mateřského mléka. U mužů může vysoká hladina prolaktinu vést k problémům s plodností a sexuální funkcí.

Z hlediska výživy je důležité si uvědomit, že některé potraviny a doplňky stravy mohou ovlivnit hladinu prolaktinu v těle. Například, některé studie naznačují, že vysoký příjem bílkovin může snížit hladinu prolaktinu. Naopak, některé byliny a doplňky, jako je chmel nebo vitex, mohou stimulovat produkci prolaktinu. Je důležité konzultovat jakékoliv změny ve stravě nebo užívání doplňků s lékařem, zejména pokud máte problémy s hladinou prolaktinu.

Dobrý den,
prosím, jaké doplňky stravy doporučit ženě vegetariánce ke snížení hladiny prolaktinu v krvi? Vysoká hodnota jí byla zjištěna z laboratorních testů. Má velmi nepravidelný a dlouhý menstruační cyklus, který by ráda srovnala. Zatím jsem jí doporučila drmek, macu a gingko bilobu. Je to správná volba? Je výhodné je kombinovat, nebo raději užívat zvlášť? A má smysl snažit se stav ovlivnit např. navýšením sóji v jídelníčku?
Moc děkuji za odpověď.

Poruchy hormonální regulace se pomocí úprav stravy a suplementace řeší obtížně. Existují situace, kdy mohou výrazně pomoci, bez zjištění příčiny problému se ale výrazně snižuje pravděpodobnost úspěchu. Zvýšení produkce prolaktinu může způsobovat i stres, případně hladovění. Často se u vegetariánů, kteří nesledují nutriční hodnoty svého jídelníčku, stává, že jsou ve výraznějším energetickém mínusu, což může mít souvislost.
To ale považujte za teoretickou spekulaci, protože na zvýšení hladiny prolaktinu se podílí i užívaná antikoncepce, psychofarmaka, antihypertenziva, dochází k ní při poruše funkce hypofýzy nebo některých nádorových onemocnění.
Zvýšená konzumace sóji zvýší příjem fytoestrogenů - pokud by byla příčina stavu ve zvýšené produkci estrogenu, může vyšší příjem fytoestrogenů působit protiestrogenně. Na stranu druhou ale obecně platí, že vegetariáni mají poměrně dostatečný příjem fytoestrogenů ve srovnání se všežravou populací. Suplementace drmku smysl má, ostatními jmenovanými doplňky neublížíte.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi