Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Slupky

Slupky ovoce a zeleniny jsou často bohaté na vitamíny, minerály a další důležité živiny. Například slupka jablka obsahuje více vlákniny než vnitřní část ovoce a také obsahuje vitamín C a antioxidanty. Slupky brambor jsou zase bohaté na draslík a vitamín B. Mnoho lidí odstraňuje slupky z ovoce a zeleniny před konzumací, ale tím mohou ztratit mnoho důležitých živin.

Kromě toho mohou slupky ovoce a zeleniny obsahovat také různé fytochemikálie, které mohou mít prospěšné účinky na zdraví. Například slupky citrusových plodů obsahují flavonoidy, které mohou pomoci snížit riziko některých typů rakoviny a srdečních chorob. Je však důležité si uvědomit, že slupky mohou také obsahovat pesticidy nebo jiné chemikálie, pokud ovoce nebo zelenina nebyla pěstována organicky. Proto je důležité ovoce a zeleninu důkladně umýt před konzumací.

Dobrý den,
je podle vás možné pro dospělého pravidelně denně sníst 20g mandlí natural ve slupce? Nehrozí při dlouhodobém užívání např. rok riziko ukládání některých antinutričních látek pro tělo? Někde jsem četla že slupky mandlí obsahují malé množství kyanidů, které tělo z dlouhodobého hlediska zatěžují.
Děkuji

20 g mandlí denně je pro dospělého člověka stále ještě podprůměr. Tepelně neupravená zrna sice obsahují antinutriční látky, těchto se ale obávat nemusíte, v daném množství u zdravého jedince nijak neublíží (jejich vlastností je, že komplikují vstřebávání minerálů z takové potraviny).
Slupky mandlí sice obsahují kyanid, ale zdravotně rizikové dávky začínají u dlouhodobé každodenní konzumace v několikanásobných množstvích, než je 20 g, což je u běžného jedince vysoce nepravděpodobné. Navíc je možné jejich obsah do určité míry eliminovat varem.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi