Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (RS) je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, konkrétně mozek a míchu. Při RS imunitní systém napadá myelin, což je ochranná vrstva obalující nervové vlákna, což vede k jejich poškození a vzniku jizev (skleróz). Toto poškození způsobuje přerušení nebo zpomalení přenosu nervových signálů, což se projevuje širokou škálou neurologických příznaků, jako jsou poruchy pohybu, rovnováhy, citlivosti, ale také únavou či poruchami močení.

Z hlediska výživy je důležité, aby pacienti s roztroušenou sklerózou dodržovali vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Některé studie naznačují, že vysoký příjem nasycených tuků může zhoršovat průběh onemocnění, zatímco dieta bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a antioxidanty může mít potenciálně příznivý vliv. Je také důležité udržovat optimální tělesnou hmotnost a pravidelně se pohybovat, aby se předešlo dalším zdravotním komplikacím, jako je obezita nebo kardiovaskulární onemocnění.

Dobrý den,
je vhodné užívání zelených potravin při autoimunitních chorobách, zejména u roztroušené sklerozy? Internet je plný velmi protichůdných názorů, polovina lidí tvrdí, že v tom případě je doslova nežádoucí podporovat imunitu, druhá polovina, že imunita u těchto pacientů je právě oslabená (v nerovnováze) a tyto potraviny význam mají.
Děkuji za odpověď.

Na toto téma není u odborné veřejnosti sjednocený názor. Pokud bych měl prezentovat svůj, tak tyto výrobky v základních dávkách bych se nebál v těchto situacích doporučovat, protože vykazují protizánětlivé účinky a roztroušená skleróza je provázená prozánětlivými procesy. S ohledem na fakt, že některé řasy obsahjí specifické imunomodulační látky, je rozumné zbytečně nezvyšovat dávkování, může to být kontraproduktivní.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi