Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Rostlinné tuky

Rostlinné tuky jsou tuky, které pocházejí z rostlinných zdrojů, jako jsou ořechy, semena, zelenina, obiloviny a ovoce. Tyto tuky jsou obecně považovány za zdravější alternativu k živočišným tukům, protože obsahují méně nasycených tuků a cholesterolu. Rostlinné tuky jsou také bohaté na nenasycené tuky, které mohou pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zvýšit hladinu dobrého cholesterolu (HDL) v krvi, což může přispět k prevenci srdečních chorob.

Rostlinné tuky také obsahují esenciální mastné kyseliny, jako je omega-3 a omega-6, které tělo samo neumí vytvářet a musí je získávat z potravy. Tyto mastné kyseliny jsou nezbytné pro řadu tělesných funkcí, včetně růstu a vývoje, zdraví kůže a vlasů, regulace metabolismu a udržení zdravé funkce mozku a nervového systému. Rostlinné tuky také obsahují vitamíny rozpustné v tucích, jako je vitamín E, který je silným antioxidantem.

Játra dokážou vytvořit cholesterol i jen z čistě rostlinných tuků?

Tvorba cholesterolu není vázána na podíl živočišných potravin ve stravě, tato látka vzniká (ve zjednodušeném pojetí) z mastných kyselin (obsažených v tucích), ze kterých organismus vytváří acetylkoenzym A. Z něj vzniká mevalonát a skvalen, výsledným produktem této reakce je cholesterol. Takto se vytváří každý den v těle dospělého člověka přes 1000 mg cholesterolu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi