Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

RMR

RMR, neboli Resting Metabolic Rate, je měření spotřeby energie v klidovém stavu. Jedná se o množství kalorií, které tělo spotřebuje za den, pokud by bylo v klidu. Tato hodnota zahrnuje energii potřebnou pro základní tělesné funkce, jako je dýchání, cirkulace krve, regulace tělesné teploty, buněčný růst a opravy, a další procesy nezbytné pro život.

RMR je důležitým ukazatelem pro výživu a zdraví, protože nám dává představu o tom, kolik energie tělo potřebuje pro své základní fungování. Tato hodnota se liší v závislosti na různých faktorech, včetně věku, pohlaví, tělesné hmotnosti a svalové hmoty. Vědění svého RMR může být užitečné pro plánování stravy a cvičení, zejména pokud máte cíle související s hubnutím nebo budováním svalů.

Dobrý den, zajímalo by mě jaký je rozdíl mezi BMR a RMR (klidové kalorie). A zda jsou klidové kalorie důležité pro nějaké výpočty? Na hodinkách Garmin po zadání mých osobních parametrů se mně zobrazí jen klidové kalorie a ne BMR.
Děkuji.

BMR je množství energie vydané v klidovém stavu v teplotně neutrálním prostředí na lačno - výdej energie v tomto stavu je dán pouze prací životně důležitých orgánů.
RMR (klidový energetický výdej) je v podstatě stejná hodnota, ale měřená za méně přísných podmínek - jedná se o množství kalorií, které tělo spaluje, když je v klidu (= neprovádí žádnou fyzickou práci).
V praxi je svým způsobem jedno, kterou hodnotu použijete, protože ani jedna s ohledem na podmínky reálného měření není přesná a vždy se odchyluje od skutečnosti (je jen otázka, v jak velkém rozsahu). Dále v oblasti snahy o sledování energetické bilance počítejte s tím, že výpočty množství energie na celodenním talíři umí vykazovat rozptyl v hodnotě i několika málo set kalorií. Tato fakta nám pak říkají, že řešit energetickou bilanci sice má smysl, ale jen rámcově, protože přesná čísla nikdy nespočítáte. Rozhodující se proces sledování projevů těla, které jako jediné podává po změně stravování pravdivou informaci...

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi