Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Respirační kvocient

Respirační kvocient (RQ) je hodnota, která ukazuje, jaký typ paliva tělo využívá pro energetické potřeby. Je to poměr mezi množstvím oxidu uhličitého produkovaného v těle a množstvím kyslíku spotřebovaného. RQ může být použit k určení, zda tělo spaluje převážně tuky, sacharidy nebo bílkoviny.

Z hlediska výživy a zdraví je RQ důležitý, protože může poskytnout informace o stavu metabolismu jedince. Například, pokud je RQ blízko 1, to znamená, že tělo spaluje převážně sacharidy. Pokud je RQ blízko 0,7, tělo spaluje převážně tuky. Pokud je RQ mezi těmito dvěma hodnotami, tělo spaluje kombinaci tuků a sacharidů. Tato informace může být užitečná pro dietology a lékaře při plánování stravy a cvičení pro jedince s cílem zlepšit jejich zdraví a dosáhnout optimální hmotnosti.

Dobrý den,
čím se měří, prosím Vás, respirační kvocient? Nějak si to neumím představit a google mi také nedal jednoznačnou odpověď.
Děkuji

Respirační kvocient se měří pomocí analyzátoru výměny dýchacích plynů. Náústek nebo maska, kterou má jedinec po celou dobu měření na ústech, je spojena s analyzátorem, který takto monitoruje poměr mezo přijatým kyslíkem a vydaným oxidem uhličitým.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi