Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Rakytník

Rakytník řešetlákový je rostlina, která je známá svými výrazně oranžovými plody. Tyto plody jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, což je činí významným doplňkem v rámci zdravé výživy. Obsahují vysoké množství vitamínu C, který je důležitý pro posílení imunitního systému a podporu zdraví kůže. Rakytník je také bohatý na vitamíny skupiny B, vitamín E a řadu minerálů jako jsou železo, měď, mangan, nebo selen.

Rakytník se často používá v tradiční medicíně pro jeho protizánětlivé a hojivé vlastnosti. Může pomoci při léčení různých kožních problémů, jako jsou ekzémy, popáleniny nebo rány. Díky svému vysokému obsahu omega-7 mastných kyselin může rakytník podporovat zdraví srdce a cév. Rakytníkový olej se také často používá pro zlepšení zdraví vlasů a nehtů.

Dobrý den,
zakoupila jsem výrobek s hlívou ústřičnou a rakytníkem. Bohužel jsem nenašla info o druhu obsaženého betaglukanu, pouze, že jedna tobolka obsahuje 118,2 mg betaglukanu. Je to optimální?
Děkuji.

Existuje několik druhů beta glukanů, které se liší strukturou, od toho se následně odvíjí í jejich účinek. Výzkumy poukazují na lepší dopad 1,3/1,6 glukanů na imunitní systém, které se nachází v kvasinkách a houbách. Betaglukany z mořských řas zastupují vazbu 1,3, betaglukany z obilovin pak 1,4. Pokud je na výrobku uveden zdroj, budete schopni sami určit, o jakou vazbu se jedná. Berte ale v potaz i fakt, že betaglukany nemají jen schopnost podporovat aktivitu imunitních reakcí - např. betaglukany z obilí mají jasně prokázaný vliv na metabolismus cholesterolu v krvi, takže záleží na uživateli, jakým směrem účinky výrobku cílí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi