Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Podváha

Podváha je stav, kdy je tělesná hmotnost jedince nižší než je normální pro jeho věk, výšku a pohlaví. Je to stav, který je často spojen s nedostatečným příjmem potravy, špatnou výživou nebo zdravotními problémy, které způsobují ztrátu hmotnosti nebo brání přibírání na váze. Podváha může být také důsledkem genetických faktorů, metabolických poruch nebo jiných zdravotních stavů.

Z hlediska zdraví a výživy je podváha často spojena s nedostatkem esenciálních živin, které tělo potřebuje pro svůj normální růst a fungování. To může vést k oslabení imunitního systému, zvýšenému riziku infekcí, snížené svalové hmotě a kostní hustotě, problémům s plodností a řadě dalších zdravotních problémů. Je důležité, aby jedinci s podváhou konzultovali svůj stav s lékařem nebo dietologem, aby mohli zjistit příčinu své nízké tělesné hmotnosti a vypracovat plán pro dosažení a udržení zdravé váhy.

Dobrý den,
jaký je Váš názor na praktikování přerušovaného půstu při podváze, kdy je úbytek váhy nežádoucí? Mám BMI na hranici podváhy a normality, líbí se mi benefity přerušovaného půstu, ale hubnout nechci.
Není v tomto případě pak půst spíše kontraproduktivní?
Děkuji.

Přerušovaný půst je bohužel často vnímán jako redukční dieta, což ale mylné, protože záleží na tom, jakou nastavíte energetickou bilanci. Nejčastěji preferovaný systém 16/8 umožní 3 chody v sytící fázi, které ale můžete upravit dle vlastních požadavků - bilance tak může být záporná, vyrovnaná nebo i plusová.
Zásadní výhodou či předností IF je jeho schopnost zvyšovat flexibilitu metabolismu, tedy pružnou schopnost využívat jako zdroje energie střídavě sacharidy a tuky. Při vyrovnané energetické bilanci tak nebudete hubnout...

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi