Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Peristaltika střev

Peristaltika střev je proces, který umožňuje pohyb potravy a odpadních látek skrze trávicí systém. Jedná se o střídavé stahování a uvolňování svalů ve stěnách střev, které tlačí obsah střev vpřed. Tento proces je nezbytný pro správnou funkci trávicího systému a jeho porucha může vést k různým zdravotním problémům, včetně zácpy, průjmu nebo syndromu dráždivého tračníku.

Z hlediska výživy je peristaltika střev klíčová pro vstřebávání živin z potravy. Pokud je tento proces narušen, může dojít k nedostatečnému vstřebávání důležitých živin, což může vést k různým zdravotním problémům, včetně podvýživy. Správná výživa a dostatek vlákniny v potravě mohou podporovat zdravou peristaltiku a předcházet problémům s trávením.

Dobrý den,
narazila jsem zde v poradně na Vaši větu: Konzumace chia semínek nalačno podpoří peristaltiku střev a nemalým způsobem zasáhne do metabolismu vody v tlustém střev. Pomáhají tedy proti zácpě?
Děkuji

Chia semínka obsahují vysoký podíl rozpustné vlákniny, která je silně hygroskopická. Má tak významný (= pozitivní) dopad při potlačování projevů zácpy. Vždy je třeba ale semínka konzumovat společně s tekutinami, nejlépe vodou.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi