Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Para ořech

Para ořechy jsou významným zdrojem mnoha důležitých živin, včetně bílkovin, vlákniny, zdravých tuků a antioxidantů. Jsou také jedním z nejlepších přírodních zdrojů selenu, minerálu, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy a podporuje imunitní systém. Konzumace para ořechů může také přispět k zdraví srdce, protože obsahují mononenasycené a polyenasycené tuky, které mohou pomoci snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu a zvýšit hladinu HDL (dobrého) cholesterolu.

Para ořechy jsou také bohaté na vitamíny skupiny B, včetně thiaminu, niacinu, riboflavinu a kyseliny pantotenové, které jsou nezbytné pro správnou funkci nervového systému a metabolismus. Dále obsahují značné množství vitamínu E, silného antioxidantu, který chrání tělo před volnými radikály. Přestože jsou para ořechy vysoko kalorické, jejich vysoký obsah vlákniny může pomoci zvýšit pocit sytosti a snížit příjem kalorií.

Dobry den.
Mohl bych Vas pozadat o kratkou charakteristiku a nejake zajimave vlastnosti/ucinky para orechu, slunecnicovych a tykvovych seminek?
Dekuji.

Každá potravina je něčím specifická, protože obsahuje rozličné poměry jednotlivých živin. Hodnotit potraviny z pohledu jejich nutriční atraktivity ve smyslu nadprůměrně vysokého zastoupení některých živin je často omezující a svazující, na stranu druhou u západního způsobu myšlení běžné (výhodnější je snažit se zaujmout celostní pohled).
Para ořechy jsou v podstatě nejbohatším zdrojem selenu, je proto vhodné jejich množství ve stravě kontrolovat, ať nedojde ke zbytečnému předávkování, což se s ohledem na koncentraci tohoto prvku stát opravdu může.
Dýňová semínka se prezentují jako významný zdroj zinku a vitamínu E - tyto v kombinaci s obsaženými fytochemikáliemi mají pozitivní vliv na prostatu (dávají se do vztahu s podpůrnou léčbou benigní hyperplazie prostaty).
Slunečnicová semínka obsahují vyšší podíl vitamínu E. Jsou ale bohatším zdrojem omega-6 tuků, což s ohledem na zvýšený podíl těchto mastných kyselin ve stravě západní populace není příliš výhodná nutriční charakteristika.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi