Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Multivitamín

Multivitamín je doplněk stravy, který obsahuje kombinaci různých vitamínů, minerálů a dalších nutričních látek. Tyto látky jsou nezbytné pro správnou funkci těla a jeho zdraví. Multivitamíny jsou často doporučovány jako doplněk stravy pro lidi, kteří nemohou nebo nechtějí konzumovat dostatečné množství těchto látek prostřednictvím své stravy. Mohou být také doporučeny lidem s určitými zdravotními stavy, které zvyšují jejich potřebu určitých vitamínů a minerálů.

Dobrý den,
mám dotaz k vitamínům.
Ve skriptech píšete, že chemická hnojiva ničí vitamíny a stopové prvky v půdě. Má tedy nějaký smysl tvořit jídelníčky, které mají zajistit dostatek např. vitamínu C, nebo B komplexu? Nevím, jestli uvedené hodnoty obsahu vitamínů v aplikaci ZOF skutečně odpovídají realitě (kvůli těm hnojivům).
Není proto lepší toto neřešit a koupit si rovnou multivitamín + podle vlastních pocitů brát stopové prvky?
Nejsem si jistý, jestli je reálné dnes ze stravy přijmout dostatek všech vit. a stopových prvků.
Díky za odpověď.

Smysl to vždy má a v podstatě i mít musí, protože strava je vždy základem, od kterého se odvíjí vhodnost použití doplňků stravy. V potravinách se vždy nachází určité množství minerálů a minerálů, jejich množství je ale velmi pohyblivé. Vždy se odvíjí od způsobu pěstování potraviny, kvality půdy a formy technologického zpracování produktu, u vitamínů navíc i způsobu skladování (= podmínek nastolujících oxidaci).
Nutriční hodnoty v aplikacích vychází z měření obsahu živin v potravinách, vždy je ale považujte za silně orientační. U ZOF jsme databázi vytvářeli průměrováním hodnot běžně prezentovaných na jednotlivých kontinentech (kurzy studují zájemci v podstatě ze všech koutů planety), v mnoha případech se tak liší od databází, které jsou běžně používané v Evropě.
Zajistit dostatek minerálů většinou není problém, u vitamínů a antioxidantů je to už větší výzva, protože jsou termolabilní a podléhají oxidačním pochodům - z těchto důvodů je jejich doplňování suplementací důležitější, než u minerálních látek.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi