Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Mražená zelenina

Mražená zelenina je významným zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny, které jsou nezbytné pro správné fungování našeho těla. Mnoho lidí si myslí, že mražená zelenina je méně zdravá než čerstvá, ale ve skutečnosti může být mražená zelenina stejně výživná, nebo dokonce více výživná. To je dáno tím, že zelenina je obvykle zmrazena krátce po sklizni, kdy je na vrcholu své výživové hodnoty. Na druhou stranu, čerstvá zelenina může ztrácet své živiny během skladování a dopravy.

Mražená zelenina je také velmi praktická. Je již očištěna a nakrájena, takže ji můžete přímo přidat do svých jídel. To může ušetřit čas a snížit odpad. Navíc, protože je mražená, můžete ji skladovat po delší dobu, aniž by se zhoršila její kvalita. To znamená, že můžete mít vždy po ruce zdravou přísadu do svých jídel, aniž byste museli často chodit na nákup.

Dobrý den, pane magistře.
Zajímalo by mě, jak dodat dostatek vlákniny a vitaminu v období podzimu a zimy, kdy většina ovoce a zeleniny je vypěstována v nepřirozených podmínkách a plná chemie. Je pro tělo i přesto přínosem a dáme si okurky i v lednu nebo je lepším řešením třeba mražená zelenina?
Děkuji za odpověď.

Příroda ve svojí neskonalé moudrosti zařídila situaci tak, že vitamíny i vlákninu "darovala" vícero druhům rostlin, než jen ovoci a zelenině. Pokud chcete respektovat přirozený řád střídání ročních období, preferujte v zimě sušené a fermentované zdroje z těchto kategorií potravin, jsou v podstatě ideální "náhradou" čerstvých zdrojů. Bude-li jídelníček postaven na používání průmyslově nezprocesovaných surovin, tzn. budou přítomny celozrnné produkty (obiloviny, luštěniny), nemusíte se obávat deficitu vlákniny ani vitamínů, dobře nastavená pestrost stravy zajistí potřebné dávky (což byste měli sami zjistit v průběhu studia při tvorbě jídelníčků v úkolech).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi