Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Mineralizace

Mineralizace v kontextu zdraví a výživy se vztahuje na proces, při kterém má tělo k dispozici důležité minerály, které jsou nezbytné pro správnou funkci a celkové zdraví. Nedostatek minerálů může vést k řadě zdravotních problémů - slabosti, únavě, poruchám růstu a vývoje, a dokonce i vážných onemocnění, jako je osteoporóza či anémie.

Dobrý den,
Měl bych dotaz ohledně mineralizace kostí. Již několikrát jsem měřil skladbu těla pomocí přístrojů Tanita nebo Inbody a pokaždé mi vyšla nízká mineralizace kostí. Měl bych tuto situaci nějak řešit? Doplnit stravu o případné minerály? Děkuji za odpověď.

Hodnoty mineralizace kostí, které měří tyto typy přístrojů, jsou interpretovány ve vztahu k populačnímu průměru. To znamená, že v žádném případě neodráží potřeby individuality. Jsou-li tabulkově příliš nízké a vyvstane-li potřeba je navyšovat, je jedinou cestou v rámci úprav stravování mírně zvýšit příjem bílkovin, samotný zvýšený přísun minerálů toto neovlivní. Proces by ale měl být provázen zvýšenou pohybovou aktivitou, která zvyšuje hodnoty proteoanabolismu a s ním spojené procesy ukládání minerálů do kostí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi