Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Mineralizace

Mineralizace v kontextu zdraví a výživy se vztahuje na proces, při kterém jsou do těla zavedeny důležité minerály, které jsou nezbytné pro správnou funkci a celkové zdraví. Minerály, jako je vápník, draslík, železo, zinek a měď, jsou základními stavebními kameny těla a hrají klíčovou roli v řadě biologických procesů, včetně růstu, vývoje, metabolismu a udržování zdravého imunitního systému.

Nedostatek těchto minerálů může vést k řadě zdravotních problémů, včetně slabosti, únava, poruchy růstu a vývoje, a dokonce i vážných onemocnění, jako je osteoporóza a anémie. Proto je důležité, aby byla strava bohatá na tyto minerály, aby se podpořila jejich dostatečná mineralizace v těle. To může zahrnovat konzumaci potravin bohatých na tyto minerály, jako jsou ovoce a zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a semena, stejně jako doplňky stravy, pokud je to nutné.

Dobrý den,
Měl bych dotaz ohledně mineralizace kostí. Již několikrát jsem měřil skladbu těla pomocí přístrojů Tanita nebo Inbody a pokaždé mi vyšla nízká mineralizace kostí. Měl bych tuto situaci nějak řešit? Doplnit stravu o případné minerály? Děkuji za odpověď.

Hodnoty mineralizace kostí, které měří tyto typy přístrojů, jsou interpretovány ve vztahu k populačnímu průměru. To znamená, že v žádném případě neodráží potřeby individuality. Jsou-li tabulkově příliš nízké a vyvstane-li potřeba je navyšovat, je jedinou cestou v rámci úprav stravování mírně zvýšit příjem bílkovin, samotný zvýšený přísun minerálů toto neovlivní. Proces by ale měl být provázen zvýšenou pohybovou aktivitou, která zvyšuje hodnoty proteoanabolismu a s ním spojené procesy ukládání minerálů do kostí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi