Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus je přirozený biologický proces, který se odehrává v těle ženy každý měsíc. Tento cyklus je spojen s reprodukčním zdravím a plodností ženy a je regulován komplexním systémem hormonů. Během menstruačního cyklu dochází k řadě změn v těle ženy, včetně ovulace, kdy je vajíčko uvolněno z vaječníků a připraveno k oplodnění. Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko a část děložní sliznice jsou vyloučeny z těla během menstruace.

Z hlediska výživy může menstruační cyklus ovlivnit potřeby ženy v určitých živinách. Například během menstruace může žena ztratit určité množství železa, což může vést k anémii, pokud není tato ztráta kompenzována dostatečným příjmem železa v potravě. Některé ženy mohou také zaznamenat zvýšenou chuť k jídlu nebo specifické chutě během různých fází svého cyklu. Důležité je udržovat vyváženou stravu bohatou na živiny, aby tělo mohlo správně fungovat a zvládnout změny spojené s menstruačním cyklem.

Dobrý den,
prosím, jaké doplňky stravy doporučit ženě vegetariánce ke snížení hladiny prolaktinu v krvi? Vysoká hodnota jí byla zjištěna z laboratorních testů. Má velmi nepravidelný a dlouhý menstruační cyklus, který by ráda srovnala. Zatím jsem jí doporučila drmek, macu a gingko bilobu. Je to správná volba? Je výhodné je kombinovat, nebo raději užívat zvlášť? A má smysl snažit se stav ovlivnit např. navýšením sóji v jídelníčku?
Moc děkuji za odpověď.

Poruchy hormonální regulace se pomocí úprav stravy a suplementace řeší obtížně. Existují situace, kdy mohou výrazně pomoci, bez zjištění příčiny problému se ale výrazně snižuje pravděpodobnost úspěchu. Zvýšení produkce prolaktinu může způsobovat i stres, případně hladovění. Často se u vegetariánů, kteří nesledují nutriční hodnoty svého jídelníčku, stává, že jsou ve výraznějším energetickém mínusu, což může mít souvislost.
To ale považujte za teoretickou spekulaci, protože na zvýšení hladiny prolaktinu se podílí i užívaná antikoncepce, psychofarmaka, antihypertenziva, dochází k ní při poruše funkce hypofýzy nebo některých nádorových onemocnění.
Zvýšená konzumace sóji zvýší příjem fytoestrogenů - pokud by byla příčina stavu ve zvýšené produkci estrogenu, může vyšší příjem fytoestrogenů působit protiestrogenně. Na stranu druhou ale obecně platí, že vegetariáni mají poměrně dostatečný příjem fytoestrogenů ve srovnání se všežravou populací. Suplementace drmku smysl má, ostatními jmenovanými doplňky neublížíte.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi