Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Masozeleninové příkrmy

Masozeleninové příkrmy jsou pokrmem, který kombinuje maso a zeleninu. Jsou základem stravy pro malé děti, u kterých slouží jako přechod od mateřského mléka nebo kojenecké výživy k pevné stravě. Masozeleninové příkrmy jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a vlákninu, které jsou nezbytné pro správný růst a vývoj. Jejich výroba je jednoduchá, zahrnuje vaření masa a zeleniny do měkké konzistence, která je poté rozmixována do hladkého pyré. Tento proces umožňuje snadnější konzumaci a trávení, což je důležité zejména u malých dětí, které teprve začínají s pevnou stravou.

Dobrý den,
chci se zeptat na zavádění prvních příkrmů. Obecné doporučení (které uvádíte i na tomto webu) zní, po zeleninových příkrmech (v průběhu prvního měsíce přikmování) přejít na masozeleninové. Maso v četnosti 6x týdně, jednou nahradit žloutkem. Jelikož jsme teď v období prvních příkrmů, stále dokola si kladu otázku, jestli je to vzhledem k trávení vhodný model, na druhé straně si říkám, jestli snížením podílu masa nebude mít dítě nedostatek živin, minerálů k vývoji (zelenina je přece jen chudé jídlo, které nemůže nahradit mateřské mléko). A je bezpečné držet i malé miminka na vegetariánské stravě?
Děkuji

Tato doporučení jsou obecně platná, v moderní výživě jsou standardem. Budete-li hodnotit takto pravidelnou konzumaci masa z hlediska náročnosti trávení, je jasné, že se nebude jednat o vzor dokonalosti. V rámci přechodu na pevnou stravu je ale nezbytně nutné zajistit dostatek klíčových živin, v co nejlépe biologicky využitelné podobě a navíc v "bezpečné" formě (potraviny by neměly být rizikové ve vztahu k potravním intolerancím a alergiím, a současně by je měl být schopen trávicí trakt batolete bez větších potíží strávit). Tyto požadavky jsou tak ve svém významu mnohem důležitější, než faktor stravitelnosti.
Faktem je, že pod pojmem "maso" se skrývá nejen relativně malý podíl masa z teplokrevných živočichů, ale i možnost použít masokostní vývary, které jsou mnohem snadněji stravitelné (podmínkou je, aby obsahovaly dostatek bílkovin).
Aplikace vegetariánství v této fázi vývoje dítěte je silně nutričně i zdravotně riziková, buďte prosím opatrní na jakékoli takové experimenty. Budete-li snižovat podíl masa či jeho četnost, může se stát, že nezajistíte potřebné množství živin pro dítě. Na stranu druhou mějte na mysli, že se jedná o stravovací model, není podmínkou jej slepě následovat (na stranu další ale budete obtížně hledat nutričně optimálnější cestu).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi