Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Lipozomální forma

Lipozomální forma je specifický způsob, jakým se látky (vitamíny, minerály nebo léky) balí do malých částic nazývané lipozomy. Lipozomy jsou malé, kulovité struktury tvořené fosfolipidy, které jsou schopné obalit a chránit cenné látky před rozkladem v trávicím systému a zároveň je efektivně dopravit do buněk. Tento způsob doručení látek je významný pro zvýšení jejich biologické dostupnosti a účinnosti.

Dobrý den, pane Jelínku.
Zajímal by mě Váš názor na lipozomální formu vitamínu C. Opravdu zajišťuje nejúčinnější perorální vstřebávání tohoto vitamínu?
Děkuji za odpověď.

Lipozom je velmi malá kulička tvořená dvěma vrstvami fosfolipidu (vyrábí se z lecitinu), uvnitř které se nachází aktivní látka (vitamín, minerál...). V této formě prochází suplement žaludkem neovlivněn jeho agresívním prostředím a vstřebává se v tenkém střevě. Lipozomální technologie proto umožňuje podstatně vyšší úroveň vstřebávání látky a její transport do buněk, v tomto směru je vysoce účinná.
Lipozomy se pyšní vysokou mírou využitelnosti a z ní plynoucích výhod i nevýhod. S ohledem na vysokou míru biologické využitelnosti aktivních látek vázaných na lipozomální technologii je rozumná určitá opatrnost při dávkování, teoreticky může hrozit při nevhodné manipulaci riziko předávkování = snažte se dodržovat dávkování doporučené výrobcem, které zbytečně nepřekračujte (více nemusí znamenat lépe).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi