Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Lipozomální forma

Lipozomální forma se v oblasti zdraví a výživy vztahuje na specifický způsob doručení živin do těla. Lipozomy jsou malé, tukové částice, které obalují živiny a umožňují jejich efektivnější vstřebávání do krevního oběhu a buněk. Tento způsob doručení je obzvláště užitečný pro živiny, které jsou špatně vstřebávány trávicím systémem, jako jsou například vitamíny C a B, nebo pro ty, které mohou být v trávicím traktu rozloženy.

Lipozomální forma je také využívána pro zvýšení biologické dostupnosti léčiv. Lipozomy mohou chránit léčivo před metabolickými procesy v těle a zároveň zlepšit jeho distribuci do cílových tkání. Tato forma je také schopna snížit nežádoucí účinky léčiv, protože umožňuje přesnější doručení léčiva na místo určení, což snižuje jeho expozici ostatním částem těla.

Dobrý den, pane Jelínku.
Zajímal by mě Váš názor na lipozomální formu vitamínu C. Opravdu zajišťuje nejúčinnější perorální vstřebávání tohoto vitamínu?
Děkuji za odpověď.

Lipozom je velmi malá kulička tvořená dvěma vrstvami fosfolipidu (vyrábí se z lecitinu), uvnitř které se nachází aktivní látka (vitamín, minerál...). V této formě prochází suplement žaludkem neovlivněn jeho agresívním prostředím a vstřebává se v tenkém střevě. Lipozomální technologie proto umožňuje podstatně vyšší úroveň vstřebávání látky a její transport do buněk, v tomto směru je vysoce účinná.
Lipozomy se pyšní vysokou mírou využitelnosti a z ní plynoucích výhod i nevýhod. S ohledem na vysokou míru biologické využitelnosti aktivních látek vázaných na lipozomální technologii je rozumná určitá opatrnost při dávkování, teoreticky může hrozit při nevhodné manipulaci riziko předávkování = snažte se dodržovat dávkování doporučené výrobcem, které zbytečně nepřekračujte (více nemusí znamenat lépe).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi