Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Léky

Léky jsou látky nebo kombinace látek, které se používají k léčení, zmírnění nebo prevenci nemocí a zdravotních potíží. Mohou být předepsány lékařem nebo zakoupeny volně v lékárně. Léky mohou mít různé formy, jako jsou tablety, kapky, injekce, masti nebo spreje. Jejich účinnost a bezpečnost jsou před uvedením na trh pečlivě testovány a regulovány příslušnými zdravotnickými orgány.

Dobrý den,
zajímá mě interakce doplňků k lékům na vysoký krevní tlak. Například u Q10, ženšen....
Děkuji

Koenzym Q10 se obecně doporučuje kombinovat s antihypertenzívy, protože snižuje jejich vedlejší účinky a zlepšuje jejich toleranci.
Ženšeny vykazují antihypertenzní účinky, jejich výhodou je navíc fakt, že se jimi prakticky nepředávkujete. Běžně se kombinují s antihypertenzívy, vždy je ale vhodné, když tuto kombinaci posvětí ošetřujcí lékař.

Dobrý den,
je možné, aby užívání lecitinu jako doplňku stravy ovlivnilo účinky hormonální antikoncepce?
Děkuji pěkně

Teoreticky ano, i když to literatura standardně neuvádí. Vyšší příjem lecitinu je odpovědný za ukládání fosfolipidových komplexů do buněčných membrán, což ovlivní jejich permeabilitu. Výrazně se tak mj. zlepší funkce jater, kde dochází k odbourávání těchto hormonů, což má za následek i změnu v jejich účinnosti.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi