Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Léčba kandidózy

Léčba kandidózy je proces zaměřený na eliminaci nadměrného růstu kvasinky Candida v těle. Candida se přirozeně vyskytuje v lidském těle, při přemnožení může způsobit zdravotní problémy. Léčba kandidózy může zahrnovat léky na předpis, jako jsou antimykotika, a také změny ve stravě - např. omezení konzumace potravin s vysokým obsahem cukru, rafinovaných sacharidů a některých druhů ovoce.

Mám dotaz, zda se kvasinky mohou živit i fruktooligosacharidy nebo jinými prebiotiky? Je nějaké ovoce, které na základě svého složení je v pořádku jíst i v průběhu léčby kandidózy?

Fruktooligosacharidy jsou štěpeny probiotickými mikroorganismy (tedy i některými kvasinkami). Při tomto štěpení vznikají mastné kyseliny, které vytváří nepříznivé podmínky pro patogenní kultury - při kvasinkových infekcích se proto vyplácí tato prebiotika používat.
Ovoce je při léčbě kandidózy diskutabilní skupinou potravin. Obecně platí, že se vyplácí snižovat podíl cukrů ve stravě, ve vztahu k ovoci se jedná především o zralé banány a hroznové víno (případně bobuloviny). Faktem je, že některé kyselejší druhy ovoce jsou naopak doporučovány v přiměřeném množství (např. 1x denně).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi