Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Léčba kandidózy

Léčba kandidózy je proces zaměřený na eliminaci nadměrného růstu kvasinky Candida v těle. Candida je typ kvasinky, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle, ale může způsobit zdravotní problémy, pokud se množí nadměrně. Léčba kandidózy může zahrnovat léky na předpis, jako jsou antimykotika, a také změny ve stravě a životním stylu.

Z hlediska výživy je důležité při léčbě kandidózy omezit konzumaci potravin, které mohou podporovat růst Candidy. To zahrnuje potraviny s vysokým obsahem cukru, rafinované sacharidy a některé druhy ovoce. Naopak, doporučuje se zvýšit příjem potravin bohatých na probiotika, jako je jogurt, kefír nebo kvašená zelenina, které mohou pomoci obnovit zdravou rovnováhu bakterií v těle. Také je důležité dostatečně se hydratovat a konzumovat dostatek vlákniny, která podporuje zdravé trávení a eliminaci toxinů z těla.

Mám dotaz, zda se kvasinky mohou živit i fruktooligosacharidy nebo jinými prebiotiky? Je nějaké ovoce, které na základě svého složení je v pořádku jíst i v průběhu léčby kandidózy?

Fruktooligosacharidy jsou štěpeny probiotickými mikroorganismy (tedy i některými kvasinkami). Při tomto štěpení vznikají mastné kyseliny, které vytváří nepříznivé podmínky pro patogenní kultury - při kvasinkových infekcích se proto vyplácí tato prebiotika používat.
Ovoce je při léčbě kandidózy diskutabilní skupinou potravin. Obecně platí, že se vyplácí snižovat podíl cukrů ve stravě, ve vztahu k ovoci se jedná především o zralé banány a hroznové víno (případně bobuloviny). Faktem je, že některé kyselejší druhy ovoce jsou naopak doporučovány v přiměřeném množství (např. 1x denně).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi