Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Lactobacily

Lactobacily jsou rodem bakterií, které patří do skupiny tzv. probiotik. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které při dostatečném příjmu přinášejí člověku zdravotní prospěch. Jsou známé svojí schopností fermentovat cukry v potravině na kyselinu mléčnou, nejvíce se toho využívá při výrobě zakysaných mléčných výrobků. Tyto bakterie se přirozeně vyskytují v našem trávicím traktu, ústech a vagině. Lactobacily pomáhají udržovat rovnováhu střevní mikroflóry, mohou pomoci při léčení a prevenci řady zdravotních problémů, podporují imunitní systém.

Dobrý den, pane Jelínek,
co si myslíte o vyšetření střevního mikrobiomu, které nabízí různé kliniky a laboratoře? Doporučíte nějakou laboratoř, máte zkušenost? Dále se chci zeptat, pokud se člověk stravuje zdravě, hýbe se, nekouří, nepije, jaké by jste konkrétně doporučil Lactobacily, probiotika..?
Děkuji za odpověd.

Analýza mikrobioty svůj smysl má, protože poskytne informace, ke kterým se jiným způsobem nedostanete. Je potřeba mít na mysli, že analytické metody se neustále vyvíjí, do budoucna budou poskytovat mnohem přesnější informace, to platí i o jejich interpretaci. Určitou nevýhodou je cena vyšetření, u nových technologií je to ale běžné. Pokud hledáte vhodnou laboratoř, vybírejte vždy na základě toho, co za požadované finance nabízí, tzn. jaké informace poskytne a především s jakou mírou vztahu k vaší individualitě.
V případě suplementace probiotiky je to jednoduché - trh se velmi rychle vyvíjí, trendy směřují buď k co nejširšímu počtu kmenů obsažených v každé dávce, nebo naopak k zastoupení menšího počtu specifických zástupců s cílem ovlivnit konkrétní metabolické pochody. Záleží tedy na tom, kam cílíte. Obecně ale platí, že neprohloupíte, když budete preventivně užívat přípravky s širším spektrem Lactobacilů.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi