Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující látka v lidském těle, která má klíčovou roli v udržování vlhkosti a pružnosti pokožky, stejně jako v kloubních chrupavkách a očních tkáních. Její schopnost vázat vodu až tisíckrát své vlastní hmotnosti ji činí nezbytnou pro hydrataci a regeneraci tkání. S věkem se však hladina kyseliny hyaluronové v těle snižuje, což může vést k suché pokožce, vráskám a problémům s klouby.

V oblasti výživy se kyselina hyaluronová často nachází v doplňcích stravy určených pro podporu zdraví pokožky a kloubů. Její příjem může pomoci zlepšit hydrataci pokožky, snížit výskyt vrásek a podpořit zdraví kloubů. Kyselina hyaluronová je také součástí některých potravin, jako jsou kostní vývary, sojové produkty nebo citrusové ovoce, a může být také produkována tělem při konzumaci určitých typů zeleniny a ovoce bohatých na antioxidanty.

1) Je kyselina hyaluronová také součástí fascií lidského těla?
2) Případně při jejím nedostatku může způsobovat bolesti zad?
3) Je možné ji vhodným cvičením podpořit?

Kyselina hyaluronová se nachází v mezibuněčné hmotě, je tak součástí i fascií. Protože je součástí i nervových tkání, může její deficit stát i za příčinou bolestí. Jedná se o látku tělu vlastní, zvýšením metabolické aktivity pohybem dojde i k vyšší produkci této látky, nepočítejte ale s žádnými zázraky ve srovnání s její podpůrnou suplementací.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi