Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Křečové žíly

Křečové žíly jsou zdravotní stav, kdy se žíly, zejména na nohou, rozšiřují a stávají se viditelnými. Tento stav je způsoben oslabením stěn žil a nedostatečným fungováním chlopní, které regulují tok krve. Křečové žíly mohou způsobovat nepohodlí, bolest a otoky a mohou také zvýšit riziko vzniku krevních sraženin.

Výživa hraje důležitou roli v prevenci a léčení křečových žil. Strava bohatá na vlákninu může pomoci předcházet zácpě, která může zvyšovat tlak na žíly a zhoršovat stav křečových žil. Potraviny bohaté na flavonoidy, jako jsou citrusové plody, hrozny, jablka, cibule a česnek, mohou zlepšit zdraví žil tím, že posilují stěny žil a zlepšují průtok krve. Také je důležité udržovat zdravou hmotnost a pravidelně cvičit, aby se zlepšil krevní oběh a snížil tlak na žíly.

Dobrý den pane Jelínku,
je arginin vhodný pro osoby s křečovými žílami? Mám na mysli, zda vazodilatační efekt může škodit z pohledu žilních onemocnění.
Děkuji.

Ve většině situací by s užíváním argininu neměl být větší problém, protože celkový vazodilatační efekt není až tak dramatický, aby došlo k nepřiměřené zátěži varixů - toto platí pro užívání samotného argininu v doporučených dávkách. Problém nastane v okamžiku, kdy je součástí takového přípravku spektrum dalších látek, který produkci oxidu dusnatého v těle výrazně zvyšují, tady buďte opatrní a užívání těchto produktů se vyhýbejte.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi