Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Křečové žíly

Křečové žíly (varixy) jsou zdravotní stav, který se vyznačuje zvětšenými a zkroucenými žílami, obvykle na nohou. Tento stav je často důsledkem slabých nebo poškozených chlopní v žilách, které zabraňují normálnímu toku krve. Mohou způsobovat bolest a nepohodlí. Výživa hraje klíčovou roli v prevenci i léčení křečových žil. Strava bohatá na vlákninu, vitamíny C a E, bioflavonoidy a omega-3 mastné kyseliny může pomoci posílit žilní stěny, zlepšit krevní oběh a snížit zánět.

Dobrý den pane Jelínku,
je arginin vhodný pro osoby s křečovými žílami? Mám na mysli, zda vazodilatační efekt může škodit z pohledu žilních onemocnění.
Děkuji.

Ve většině situací by s užíváním argininu neměl být větší problém, protože celkový vazodilatační efekt není až tak dramatický, aby došlo k nepřiměřené zátěži varixů - toto platí pro užívání samotného argininu v doporučených dávkách. Problém nastane v okamžiku, kdy je součástí takového přípravku spektrum dalších látek, který produkci oxidu dusnatého v těle výrazně zvyšují, tady buďte opatrní a užívání těchto produktů se vyhýbejte.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi