Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kosti

Kosti jsou základním stavebním prvkem lidského těla, který poskytuje oporu a ochranu pro měkké tkáně a orgány. Hrají klíčovou roli v pohybu těla, protože jsou místem připojení svalů. Z hlediska zdraví a výživy je důležité udržovat kosti silné a zdravé, aby mohly efektivně plnit své funkce. Zdravé kosti jsou také důležité pro prevenci osteoporózy a jiných kostních onemocnění. Kromě správné výživy, která zahrnuje dostatek bílkovin, vápníku, fosforu či vitamínu D, je pro zdraví kostí důležitý také pravidelný pohyb, zejména cvičení zaměřené na posílení kostí, jako je například chůze, běh nebo cvičení s odporem.

Dobrý den,
jaký zdravotní problém může vzniknout, když příštitná tělíska produkují nadměrné množství vápníku?
Děkuji

Příštitná tělíska neprodukují vápník, ale parathormon, který zvyšuje hladinu vápníku v krvi. V takové situaci vzniká hyperparathreóza, která vede k nadměrnému zvýšení hladiny vápníku v krvi (hyperkalcémii), současně se snižuje hladina fosfátů (tzv. hypofosfatémie). Hyperparatyreóza postihuje především kosti (vzniká osteodystrofie) a ledviny (dochází ke vzniku kamenů).

Dobrý den,
Měl bych dotaz ohledně mineralizace kostí. Již několikrát jsem měřil skladbu těla pomocí přístrojů Tanita nebo Inbody a pokaždé mi vyšla nízká mineralizace kostí. Měl bych tuto situaci nějak řešit? Doplnit stravu o případné minerály? Děkuji za odpověď.

Hodnoty mineralizace kostí, které měří tyto typy přístrojů, jsou interpretovány ve vztahu k populačnímu průměru. To znamená, že v žádném případě neodráží potřeby individuality. Jsou-li tabulkově příliš nízké a vyvstane-li potřeba je navyšovat, je jedinou cestou v rámci úprav stravování mírně zvýšit příjem bílkovin, samotný zvýšený přísun minerálů toto neovlivní. Proces by ale měl být provázen zvýšenou pohybovou aktivitou, která zvyšuje hodnoty proteoanabolismu a s ním spojené procesy ukládání minerálů do kostí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi