Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kosti

Kosti jsou základním stavebním prvkem lidského těla, který poskytuje oporu a ochranu pro měkké tkáně a orgány. Kosti také hrají klíčovou roli v pohybu těla, protože jsou místem připojení svalů. Z hlediska zdraví a výživy je důležité udržovat kosti silné a zdravé, aby mohly efektivně plnit své funkce. Zdravé kosti jsou také důležité pro prevenci osteoporózy a jiných kostních onemocnění.

Z hlediska výživy je pro zdraví kostí klíčový příjem dostatečného množství vápníku a vitamínu D. Vápník je minerál, který je nezbytný pro výstavbu a udržení silných kostí, zatímco vitamín D pomáhá tělu vstřebávat vápník. Dalšími důležitými živinami pro zdraví kostí jsou protein, vitamín K a hořčík. Kromě správné výživy je pro zdraví kostí důležitý také pravidelný pohyb, zejména cvičení zaměřené na posílení kostí, jako je například chůze, běh nebo cvičení s odporem.

Dobrý den,
Měl bych dotaz ohledně mineralizace kostí. Již několikrát jsem měřil skladbu těla pomocí přístrojů Tanita nebo Inbody a pokaždé mi vyšla nízká mineralizace kostí. Měl bych tuto situaci nějak řešit? Doplnit stravu o případné minerály? Děkuji za odpověď.

Hodnoty mineralizace kostí, které měří tyto typy přístrojů, jsou interpretovány ve vztahu k populačnímu průměru. To znamená, že v žádném případě neodráží potřeby individuality. Jsou-li tabulkově příliš nízké a vyvstane-li potřeba je navyšovat, je jedinou cestou v rámci úprav stravování mírně zvýšit příjem bílkovin, samotný zvýšený přísun minerálů toto neovlivní. Proces by ale měl být provázen zvýšenou pohybovou aktivitou, která zvyšuje hodnoty proteoanabolismu a s ním spojené procesy ukládání minerálů do kostí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi