Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Konzervované potraviny

Konzervované potraviny jsou potraviny, které prošly procesem konzervace, aby se prodloužila jejich trvanlivost a zachovala jejich nutriční hodnota. Tento proces může zahrnovat různé metody, jako je tepelná úprava, sušení, zamražení, nakládání, solení nebo přidání konzervačních látek. Konzervované potraviny mohou být velmi výživné, protože konzervační procesy často zachovávají většinu vitamínů a minerálů.

Nicméně, konzervované potraviny mohou také obsahovat vysoké množství soli, cukru nebo jiných konzervačních látek, které mohou být škodlivé pro zdraví, pokud jsou konzumovány v nadměrném množství. Některé konzervované potraviny mohou také obsahovat méně vlákniny než jejich čerstvé protějšky. Proto je důležité číst etikety a vybírat konzervované potraviny, které mají nízký obsah soli a cukru a vysoký obsah vlákniny a dalších živin.

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na skrytou sůl v konzervovaných potravinách, konkrétně v kukuřici. Přečetla jsem si etiketu. Bývá sůl obsažena přímo v kukuřici, nebo je možné ji proplachováním alespoň zčásti vymýt.
Děkuji

Část soli se u těchto potravin vstřebá do potraviny, musíte tak počítat s tím, že ani důkladná očista výrobku neodstraní vše. Pokud je ale součástí takové konzervované potraviny i voda, podstatná část soli je v ní rozpuštěna - konzumací samotné potraviny (bez tekutiny) tak nemusíte vždy přijmout stejné množství soli, jaké je uvedeno na etiketě.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi