Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Konzervované potraviny

Konzervované potraviny jsou potraviny, které prošly procesem konzervace, aby se prodloužila jejich trvanlivost a zachovala jejich nutriční hodnota. Tento proces může zahrnovat různé metody, jako je tepelná úprava, sušení, zamražení, nakládání, solení nebo přidání konzervačních látek. Konzervované potraviny mohou být nutričně atraktivní, protože konzervační procesy často zachovávají většinu vitamínů a minerálů, na stranu druhou mohou také obsahovat vysoké množství soli, cukru nebo jiných konzervačních látek, jejichž nadměrné množství zatěžuje zdraví. Je proto důležité číst etikety a vybírat takové potraviny, které mají nízký obsah soli a cukru a vysoký obsah vlákniny a dalších živin.

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na skrytou sůl v konzervovaných potravinách, konkrétně v kukuřici. Přečetla jsem si etiketu. Bývá sůl obsažena přímo v kukuřici, nebo je možné ji proplachováním alespoň zčásti vymýt.
Děkuji

Část soli se u těchto potravin vstřebá do potraviny, musíte tak počítat s tím, že ani důkladná očista výrobku neodstraní vše. Pokud je ale součástí takové konzervované potraviny i voda, podstatná část soli je v ní rozpuštěna - konzumací samotné potraviny (bez tekutiny) tak nemusíte vždy přijmout stejné množství soli, jaké je uvedeno na etiketě.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi