Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kolové nápoje

Kolové nápoje jsou oblíbeným druhem nápojů po celém světě. Jsou obvykle slazené a obsahují kofein, zvyšují tak hladinu energie a zlepšují náladu. Konzumace velkého množství slazených kolových nápojů může mít negativní dopad na zdraví, protože mohou přispět k nárůstu tělesné hmotnosti a vývoji chronických onemocnění, jako je diabetes typu 2 a srdeční choroby. Kofein v těchto nápojích může vyvolat problémy se spánkem. Vhodnější alternativou mohou být kolové nápoje slazené náhradními sladidly, protože obsahují podstatně méně cukru. Obecně se ale prezentuje, že je vhodné je konzumovat s mírou, nepatří mezi zdravé potraviny.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s užíváním umělých sladidel při ketogenní dietě. Může existovat např. souvislost mezi sladidly a tím, zda se dotyčný dostane do ketózy? A jakým způsobem může ovlivnit konzumace kolových nápojů s umělými sladidly průběh ketogenní diety?
Předem děkuji za odpověď.

Při konzumaci náhradních NEKALORICKÝCH sladidel organismus dostane informaci o sladké chuti, skrze kterou se slinivka připravuje na produkci inzulínu. Protože ale nedojde ke zvýšení hladiny krevního cukru, inzulín se nevyplaví, přitom mozek produkuje endorfiny vedoucí k tvorbě dobré nálady (běžně spojené s konzumací sladkostí). Tento rozpor vyvolá ve stavu hypoglykémie metabolický stres, kde výsledkem je vyšší produkce některých stresových hormonů. Pokud se organismus nachází v ketóze, příjem nekalorických sladidel by tento stav neměl ovlivnit. Vždy je ale rozumnější se takovým potravinám vyhýbat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi