Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kolové nápoje

Kolové nápoje, známé také jako slazené nápoje nebo sladké nápoje, jsou obecně považovány za škodlivé pro zdraví. Tyto nápoje jsou obvykle bohaté na cukr a obsahují minimální, pokud vůbec nějaké, živiny. Nadměrný příjem cukru je spojen s řadou zdravotních problémů, včetně obezity, diabetes mellitus typu 2, kardiovaskulárních onemocnění a zubního kazu. Navíc, kolové nápoje často obsahují kofein, který může vést k závislosti a dalším zdravotním problémům, jako je nespavost a vysoký krevní tlak.

Z hlediska výživy kolové nápoje neposkytují žádné základní živiny, které by tělo potřebovalo pro svůj zdravý růst a fungování. Naopak, jejich vysoký obsah cukru a kalorií může vést k příjmu nadbytečných kalorií, což může přispět k nárůstu tělesné hmotnosti a vývoji obezity. Navíc, pití slazených nápojů může také snížit příjem zdravých nápojů, jako je voda a mléko, které poskytují nezbytné živiny.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s užíváním umělých sladidel při ketogenní dietě. Může existovat např. souvislost mezi sladidly a tím, zda se dotyčný dostane do ketózy? A jakým způsobem může ovlivnit konzumace kolových nápojů s umělými sladidly průběh ketogenní diety?
Předem děkuji za odpověď.

Při konzumaci náhradních NEKALORICKÝCH sladidel organismus dostane informaci o sladké chuti, skrze kterou se slinivka připravuje na produkci inzulínu. Protože ale nedojde ke zvýšení hladiny krevního cukru, inzulín se nevyplaví, přitom mozek produkuje endorfiny vedoucí k tvorbě dobré nálady (běžně spojené s konzumací sladkostí). Tento rozpor vyvolá ve stavu hypoglykémie metabolický stres, kde výsledkem je vyšší produkce některých stresových hormonů. Pokud se organismus nachází v ketóze, příjem nekalorických sladidel by tento stav neměl ovlivnit. Vždy je ale rozumnější se takovým potravinám vyhýbat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi