Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kloubní výživa

Kloubní výživa se týká příjmu a využití živin, které jsou nezbytné pro zdraví a správnou funkci kloubů. Klouby potřebují ke správné funkci řadu živin - bílkovin, vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin. Tyto látky pomáhají udržovat zdraví kloubní chrupavky, podporují regeneraci tkání a mohou pomoci zmírnit záněty a bolesti spojené s artritidou a jinými kloubními onemocněními.

Dobrý den,
jaký máte názor na užívání iontových nápojů u dětí po čas fotbalových nebo běžeckých tréninků? Jedná se o běžný zájmový kroužek, žádný vrcholový sport. Byl nám např. doporučován Penco junior sport drink, který je prý speciálně pro malé děti.
Ještě jsem narazila na kloubní výživu Geladrink junior. Jedná se o preparát na podporu správného růstu kostí a lze ho užívat až do období ukončení růstu. Je tento preparát opravdu pro děti v něčem přínosný nebo veškeré potřeby lze pokrýt vyváženou výživou a sportem?

Nejsem zastánce používání sportovní doplňkové výživy u malých dětí, většinou se jedná o marketingově dobře propracovaný byznys výrobců. Iontové nápoje potřebuje pouze vrcholový sportovec. Zbytek světa nevyužije plně potenciál těchto produktů, jsou pro normální sportování úplně zbytečné, protože organismus při (relativně) vyvážené stravě má k dispozici dostatek všech složek nutných pro podávání nepřetržitého výkonu v rozsahu minimálně 2 hodin. Pokud máte obavy o vývoj kosterního aparátu, řešte primárně koncepci stravy, a to dostatek bílkovin a vápníku, tyto faktory rozhodují nejvíce. Pokud takto stravu nastavenou nemáte, má určitý smysl sáhnout po této kategorii produktů, ale mějte na mysli, že to není řešení, nýbrž záplata.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi