Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ketolátky

Ketolátky jsou organické sloučeniny, které tělo produkuje jako vedlejší produkt při metabolizaci tuků. Tato produkce se zvyšuje, když tělo nemá dostatek glukózy (cukru), který je jeho primárním zdrojem energie. To se může stát například při dietě s nízkým obsahem sacharidů, známé také jako ketogenní dieta. Ketolátky pak slouží jako alternativní zdroj energie pro tělo, včetně mozku.

Z hlediska zdraví a výživy je důležité sledovat hladinu ketolátek v těle. Přestože mohou být pro tělo užitečné, pokud jsou v těle přítomny v příliš velkém množství, mohou způsobit stav zvaný ketoacidóza, který může být život ohrožující. Ketoacidóza se nejčastěji vyskytuje u lidí s diabetem 1. typu. Na druhou stranu, ketogenní dieta a tím pádem i zvýšená produkce ketolátek může přinést některé zdravotní benefity, jako je například zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi, snížení tělesné hmotnosti nebo zlepšení kognitivních funkcí.

Dobrý den.
Píšete "Ketony jsou tak velmi výhodným palivem pro mozek", ale já mám zafixované v hlavě, že právě to minimum sacharidů slouží jako palivo pro mozek, neboť ten neumí ketolátky přijmout. Můžete blíže vysvětlit, jak jste to myslel?

Energetický metabolismus je nucen se přizpůsobovat podmínkám, které mu stravou zajistíme. Pokud snížíme množství sacharidů na maximální možné minimum a přinutíme tak organismus přepnout do ketózy, většina mozkových buněk začne využívat jako zdroje energie právě ketolátky. Některé typy mozkových buněk jsou schopny používat jako palivo pouze glukózu, ve stavu ketózy tak využívají glukózu získanou zčásti ze stravy, zčásti pak přeměnou z glykogenních aminokyselin.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi