Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ketolátky

Ketolátky jsou organické sloučeniny, které tělo produkuje jako vedlejší produkt při metabolizaci tuků. Tato produkce se zvyšuje, když tělo nemá dostatek glukózy (cukru), který je jeho primárním zdrojem energie. To se může stát například při dietě s nízkým obsahem sacharidů, známé také jako ketogenní dieta. Ketolátky pak slouží jako alternativní zdroj energie pro tělo, včetně mozku.

Dobrý den.
Píšete "Ketony jsou tak velmi výhodným palivem pro mozek", ale já mám zafixované v hlavě, že právě to minimum sacharidů slouží jako palivo pro mozek, neboť ten neumí ketolátky přijmout. Můžete blíže vysvětlit, jak jste to myslel?

Energetický metabolismus je nucen se přizpůsobovat podmínkám, které mu stravou zajistíme. Pokud snížíme množství sacharidů na maximální možné minimum a přinutíme tak organismus přepnout do ketózy, většina mozkových buněk začne využívat jako zdroje energie právě ketolátky. Některé typy mozkových buněk jsou schopny používat jako palivo pouze glukózu, ve stavu ketózy tak využívají glukózu získanou zčásti ze stravy, zčásti pak přeměnou z glykogenních aminokyselin.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi