Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

KCl

KCl, známý také jako draselný chlorid, je chemická sloučenina, která je z hlediska zdraví a výživy důležitá. Draslík je základní minerál, který tělo potřebuje pro řadu funkcí, včetně udržování správné funkce svalů a nervů, regulace tělesných tekutin a udržování zdravého krevního tlaku. Chlorid je zase důležitý pro udržení správné rovnováhy tekutin a elektrolytů v těle.

KCl se často používá jako náhrada soli pro lidi, kteří se snaží snížit svůj příjem sodíku, protože má podobnou chuť. Nicméně, přestože je draslík důležitý pro zdraví, příliš mnoho draslíku může být pro některé lidi nebezpečné, zejména pro ty s určitými zdravotními problémy, jako je selhání ledvin. Proto je důležité konzultovat příjem KCl s lékařem nebo dietologem.

Dobrý den, nemáte prosím zkušenosti s koupí KCl? Je k dostání v nějakém supermarketu? A je možné nahradit celou DDD NaCl 5 g touto solí, nebo je lepší je namíchat?
Předem děkuji za odpověď.

Draselné soli jsou v dnešní době už poměrně dobře dostupné, neměl by být problém s jejich nákupem. Pokud je nenajdete v běžné síti (supermarkety), hledejte na eshopech.
Je výhodnější používat směsi (KCl+NaCl), budete tak mít pod větší kontrolou příjem sodíku a jeho poměr vůči draslíku. Toto je důležité především v situacích, kdy při snaze snižovat příjem sodíku eliminujete ze stravy pečivo, sýry, uzeniny a v podstatě veškeré skryté zdroje soli, a současně budete používaj pro solení pokrmů jen draselnou sůl. Organismus určité (byť v normálních podmínkách velmi malé) množství sodíku potřebuje, jeho nedostatečný příjem v kombinaci s vyššími ztrátami (pocení) je zdravotně rizikový (křeče, únava, malátnost, v extrému až kolaps srdečně-cévního systému).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi