Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Karotenoidy

Karotenoidy jsou skupinou přírodních pigmentů, které se vyskytují v mnoha rostlinách, alách a bakteriích. Jsou to silné antioxidanty, které hrají klíčovou roli v prevenci chronických onemocnění, včetně rakoviny a srdečních chorob. Karotenoidy, jako je beta-karoten, lutein a zeaxanthin, mohou také podporovat zdraví očí a chránit před poškozením způsobeným ultrafialovým zářením.

Výživově jsou karotenoidy důležité pro lidské zdraví, protože některé z nich mohou být v těle přeměněny na vitamin A, který je nezbytný pro normální růst a vývoj, funkci imunitního systému a zdraví očí. Rostliny bohaté na karotenoidy zahrnují mrkev, dýni, rajčata, špenát a jiné listové zeleniny. Je důležité poznamenat, že absorpce karotenoidů je zvýšena, pokud jsou konzumovány s tukem.

Dobrý den,
v lekci o Lykopenu je zmínka o studii, ze které vychází počet 10 porcí jídla s obsahem tohoto karotenoidu u můžu s ohledem na snížení rizika vzniku rakoviny prostaty. Můžete mi prosím jen ujasnit v jakém časovém horizontu je těchto 10 porcí jídla míněno zda je to za týden, měsíc?
Děkuji za odpověď

Tady je myšleno 10 různých potravin denně. Jedná se ale o nešťastný příměr ve smyslu vyjádření přesné hodnoty obsahu lykopenu, navíc lykopen získávaný z tepelně neupravených potravin má velmi nízkou biologickou hodnotu. V takové formě je potřeba této látky přijímat podstatně více, než z tepelně upravených jídel či doplňků stravy, proto je uváděný počet potravin tak vysoký.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi