Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Iontové nápoje

Iontové nápoje obsahují elektrolyty, jako jsou sodík, draslík, chlorid a další minerály, které pomáhají udržovat rovnováhu tekutin v těle. Jsou určené především sportovcům a lidem, kteří se intenzivně potí, protože při pocení se ztrácí elektrolyty, které je třeba doplnit. Tyto nápoje často obsahují i sacharidy pro dodání energie.

Dobrý den,
jaký máte názor na užívání iontových nápojů u dětí po čas fotbalových nebo běžeckých tréninků? Jedná se o běžný zájmový kroužek, žádný vrcholový sport. Byl nám např. doporučován Penco junior sport drink, který je prý speciálně pro malé děti.
Ještě jsem narazila na kloubní výživu Geladrink junior. Jedná se o preparát na podporu správného růstu kostí a lze ho užívat až do období ukončení růstu. Je tento preparát opravdu pro děti v něčem přínosný nebo veškeré potřeby lze pokrýt vyváženou výživou a sportem?

Nejsem zastánce používání sportovní doplňkové výživy u malých dětí, většinou se jedná o marketingově dobře propracovaný byznys výrobců. Iontové nápoje potřebuje pouze vrcholový sportovec. Zbytek světa nevyužije plně potenciál těchto produktů, jsou pro normální sportování úplně zbytečné, protože organismus při (relativně) vyvážené stravě má k dispozici dostatek všech složek nutných pro podávání nepřetržitého výkonu v rozsahu minimálně 2 hodin. Pokud máte obavy o vývoj kosterního aparátu, řešte primárně koncepci stravy, a to dostatek bílkovin a vápníku, tyto faktory rozhodují nejvíce. Pokud takto stravu nastavenou nemáte, má určitý smysl sáhnout po této kategorii produktů, ale mějte na mysli, že to není řešení, nýbrž záplata.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi