Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Iontové nápoje

Iontové nápoje jsou speciálně formulované nápoje, které obsahují elektrolyty, jako jsou sodík, draslík, chlorid a další minerály, které pomáhají udržovat rovnováhu tekutin v těle. Tyto nápoje jsou často doporučovány sportovcům a lidem, kteří se intenzivně potí, protože při pocení se ztrácí elektrolyty, které je třeba doplnit. Iontové nápoje také často obsahují sacharidy pro dodání energie.

Z hlediska zdraví a výživy mohou iontové nápoje přinést řadu výhod. Pomáhají udržovat hydrataci, což je klíčové pro správnou funkci těla a může pomoci předcházet únavě a křečím. Dále mohou pomoci zlepšit výkon a vytrvalost při dlouhodobé fyzické aktivitě. Nicméně, iontové nápoje často obsahují také cukr a mohou být vysoko kalorické, takže by měly být konzumovány s mírou a ne jako náhrada vody.

Dobrý den,
jaký máte názor na užívání iontových nápojů u dětí po čas fotbalových nebo běžeckých tréninků? Jedná se o běžný zájmový kroužek, žádný vrcholový sport. Byl nám např. doporučován Penco junior sport drink, který je prý speciálně pro malé děti.
Ještě jsem narazila na kloubní výživu Geladrink junior. Jedná se o preparát na podporu správného růstu kostí a lze ho užívat až do období ukončení růstu. Je tento preparát opravdu pro děti v něčem přínosný nebo veškeré potřeby lze pokrýt vyváženou výživou a sportem?

Nejsem zastánce používání sportovní doplňkové výživy u malých dětí, většinou se jedná o marketingově dobře propracovaný byznys výrobců. Iontové nápoje potřebuje pouze vrcholový sportovec. Zbytek světa nevyužije plně potenciál těchto produktů, jsou pro normální sportování úplně zbytečné, protože organismus při (relativně) vyvážené stravě má k dispozici dostatek všech složek nutných pro podávání nepřetržitého výkonu v rozsahu minimálně 2 hodin. Pokud máte obavy o vývoj kosterního aparátu, řešte primárně koncepci stravy, a to dostatek bílkovin a vápníku, tyto faktory rozhodují nejvíce. Pokud takto stravu nastavenou nemáte, má určitý smysl sáhnout po této kategorii produktů, ale mějte na mysli, že to není řešení, nýbrž záplata.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi