Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Inzulin

Inzulin je hormon, který produkuje slinivka břišní a hraje klíčovou roli v regulaci hladiny cukru v krvi. Jeho hlavní funkcí je umožnit buňkám v těle absorbovat glukózu (cukr) z krevního oběhu a použít ji jako zdroj energie. Když hladina cukru v krvi stoupne, například po jídle, slinivka břišní uvolňuje inzulin do krevního oběhu, aby pomohl buňkám absorbovat glukózu a udržet hladinu cukru v krvi v normálních mezích.

Z hlediska výživy je inzulin důležitý pro správné využití živin v těle. Pomáhá regulovat metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. Při nedostatečné produkci inzulinu nebo neschopnosti těla správně reagovat na inzulin, jako je tomu u diabetu, může dojít k nadměrné hladině cukru v krvi, což může vést k řadě zdravotních problémů. Proto je důležité udržovat zdravou hladinu inzulinu prostřednictvím vyvážené stravy a zdravého životního stylu.

Dobrý den,
zaujal mě přípravek gymnema sylvestre, který může upravovat hladinu glykemie. Chci se zeptat, pokud bych tento přípravek doporučila klientovi s diabetem, je jeho použití bezpečné? nebo diabetik, který užívá např. inzulin (nebo prášky), by se měl mít na pozoru, aby se nedostal např do hypoglykemie? Mělo by se použití konzultovat s jeho lékařem? děkuji.

Gymnema obsahuje řadu látek, které u diabetiků pozitivně ovlivňují metabolické pochody. Obsahuje složky, které:
- blokují vnímání sladké chuti,
- snižují hladinu glukózy a leptinu v krvi,
- zvyšují sekreci inzulinu z pankreatu a jeho hladinu v krvi,
- zlepšují regeneraci β-buněk pankreatu,
- zlepšují využití glukózy a snižují její vstřebávání ve střevě.
Výzkumy prováděné na diabeticích zjistily, že během užívání gymnemy dochází ke snížení hladiny glukózy, glykovaného hemoglobinu a fruktosaminu, a zvýšení hladiny inzulinu v krvi. Na základě toho u některých testovaných jedinců mohly být snižovány dávky konvenčních léčiv, což je velmi důležitá informace. S touto ale nakládejte opatrně, protože o manipulaci s dávkováním léků vždy musí rozhodovat ošetřující lékař.
Obecně se prezentuje, že u diabetiků aplikujících inzulín či jiná léčiva s hypoglykemickým účinkem je třeba určité opatrnosti, v rámci které je žádoucí pravidelně monitorovat hladinu glukózy v krvi. I tady by měl rozhodnutí provádět ošetřující lékař.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi