Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Inzulin

Inzulin je hormon produkovaný slinivkou břišní. Hraje klíčovou roli v regulaci hladiny cukru v krvi - jeho hlavní funkcí je umožnit buňkám v těle absorbovat glukózu (cukr) z krevního oběhu a použít ji jako zdroj energie. Když hladina cukru v krvi stoupne, například po jídle, slinivka břišní uvolňuje inzulin do krevního oběhu, aby pomohl buňkám absorbovat glukózu a udržet hladinu cukru v krvi v normálních mezích.
Při nedostatečné produkci inzulinu nebo neschopnosti těla správně reagovat na inzulin, jako je tomu u diabetu, dochází ke zvýšené hladině cukru v krvi, což může vést k řadě zdravotních problémů. Proto je důležité udržovat zdravou hladinu inzulinu prostřednictvím vyvážené stravy a zdravého životního stylu.

Dobrý den,
zaujal mě přípravek gymnema sylvestre, který může upravovat hladinu glykemie. Chci se zeptat, pokud bych tento přípravek doporučila klientovi s diabetem, je jeho použití bezpečné? nebo diabetik, který užívá např. inzulin (nebo prášky), by se měl mít na pozoru, aby se nedostal např do hypoglykemie? Mělo by se použití konzultovat s jeho lékařem? děkuji.

Gymnema obsahuje řadu látek, které u diabetiků pozitivně ovlivňují metabolické pochody. Obsahuje složky, které:
- blokují vnímání sladké chuti,
- snižují hladinu glukózy a leptinu v krvi,
- zvyšují sekreci inzulinu z pankreatu a jeho hladinu v krvi,
- zlepšují regeneraci β-buněk pankreatu,
- zlepšují využití glukózy a snižují její vstřebávání ve střevě.
Výzkumy prováděné na diabeticích zjistily, že během užívání gymnemy dochází ke snížení hladiny glukózy, glykovaného hemoglobinu a fruktosaminu, a zvýšení hladiny inzulinu v krvi. Na základě toho u některých testovaných jedinců mohly být snižovány dávky konvenčních léčiv, což je velmi důležitá informace. S touto ale nakládejte opatrně, protože o manipulaci s dávkováním léků vždy musí rozhodovat ošetřující lékař.
Obecně se prezentuje, že u diabetiků aplikujících inzulín či jiná léčiva s hypoglykemickým účinkem je třeba určité opatrnosti, v rámci které je žádoucí pravidelně monitorovat hladinu glukózy v krvi. I tady by měl rozhodnutí provádět ošetřující lékař.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi