Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

IgG

Imunoglobulin G (IgG) je typ protilátky, který hraje klíčovou roli v imunitním systému těla. Je to nejčastější typ protilátky u lidí a je zodpovědný za dlouhodobou imunitu po vakcinaci nebo infekci. IgG protilátky jsou schopny rozpoznat a vázat se na specifické antigény, jako jsou bakterie nebo viry, a pomáhají je neutralizovat.

Z hlediska výživy může být hladina IgG v těle ovlivněna stravou a životním stylem. Některé studie naznačují, že vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály může podporovat zdravou produkci IgG. Na druhou stranu, chronický stres, nedostatek spánku a špatná strava mohou snížit hladinu IgG a oslabit imunitní systém.

Dobrý den, pane Jelínku,
Mohla bych Vás poprosit o bližsí vysvětlení rozdílu mezi IgE a IgG protilátek? Je velmi populární testovat tzv. potravinovou senzitivitu skrze IgG protilátky. Ale každý zdroj uvádí něco jiného - některé uvádějí, že se vůbec nemusí jednat o směrodatné informace a eliminace potravin není na místě, protože vyjdou i potraviny, které ve skutečnosti tělu vůbec nevadí, a nebo naopak vyřadit celou řadu potravin, ale riskovat nástup špatného vztahu s jídlem apod.... Jak k tomuto problému prosím přistupovat?

Tyto testy jsou prezentovány jako možnost zjištění senzitivity na jednotlivé potraviny. Potíž je v tom, že vyšší hladiny protilátek vypovídají jen o tom, že se testovaný jedinec s danou potravinou někdy v minulosti setkal. Neřeší tak jejich toleranci ani (ne)vhodnost.
Velmi často bývají tyto testy dávány do souvislosti s možností zjistit intoleranci (potravinovou nesnášenlivost), což je nesmysl, protože se jedná o test protilátek, tedy testování reakcí imunitního systému (intolerance nemají žádnou souvislost s imunitním systémem).
Jestli můžu dát radu, tak se těmto testům vyhněte, nejsou validní i přes fakt, že je nabízí některé nemocnice...

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi