Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Houby

Houby jsou významným zdrojem živin a mají mnoho zdravotních přínosů. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu, vitamíny (zejména skupiny B a D) a minerály, jako je selen, draslík a měď. Houby také obsahují antioxidanty, které mohou pomoci chránit tělo před škodlivými radikály a podporovat imunitní systém. Některé druhy hub, jako je shiitake nebo reishi, jsou také známé svými léčivými vlastnostmi a jsou často používány v tradiční asijské medicíně.

Z hlediska výživy jsou houby nízkokalorickou potravinou, která může pomoci při hubnutí a udržování zdravé tělesné hmotnosti. Díky vysokému obsahu vlákniny a bílkovin mohou houby pomoci zvýšit pocit sytosti a snížit pocit hladu. Navíc, houby jsou jedním z mála rostlinných zdrojů vitamínu D, který je nezbytný pro zdraví kostí a imunitního systému. Houby také obsahují některé unikátní sloučeniny, jako je ergothionein a lentinan, které mohou mít protirakovinné a protizánětlivé účinky.

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s vitamínem D u veganů. Je jedinou možností v zimním období tento vitamín suplementovat? Jisté množství se nachází v houbách, ale asi to zřejmě není dostatečný zdroj v tomto období?!
Děkuji za odpověď

V houbách je přítomen vitamín D2, jehož množství není dostačující jako plnohodnotný zdroj ze stravy. U veganů je klíčové zaměřit se na produkci kalciferolu ze slunečních paprsků, což je v zimním období nereálné - zbývá tedy suplementace, kterou není dobré zanedbávat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi