Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Homeopatika

Homeopatika jsou alternativní léčebná metoda, která využívá přírodní látky v malých dávkách k léčení různých zdravotních problémů. Tato metoda byla vyvinuta v 18. století německým lékařem Samuelem Hahnemannem a je založena na principu "podobné se léčí podobným". To znamená, že látka, která může způsobit příznaky nemoci u zdravého člověka, může tuto nemoc léčit, pokud je podána v malých dávkách.

Homeopatika jsou často používána k léčení chronických onemocnění, jako jsou alergie, astma, migrény nebo revmatismus. Mnoho lidí je také využívá jako doplněk stravy pro podporu celkového zdraví a wellness. Je důležité si uvědomit, že i když mohou být homeopatika užitečná pro některé jedince, nejsou vždy vhodná pro všechny a jejich účinnost může být individuálně různá. Je také důležité konzultovat použití homeopatik s odborníkem, aby se předešlo možným nežádoucím účinkům nebo interakcím s jinými léky.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda lze řadit mezi doplňky stravy i homeopatika? Nebo se spíše řadí mezi léčiva i když to lékaři neslyší moc rádi. Dále se v dnešní době hodně diskutuje o špatném vlivu doplňků stravy na lidský organismus. Jak poznat který doplněk je opravdu účinný?
Děkuji

Homeopatika jsou v podstatě vlastně definovanou třídou. Z hlediska svého účinku je možné je vnímat jako léčivo, legislativa k nim ale tak nepřistupuje. Každá země na světě je na tomto poli vnímá jinak, v ČR stojí bohužel trochu "bokem". Vše je otázkou přístupu a úhlu pohledu, protože záleží na tom, zda k jejich účinku přistupujeme z pozice víry, nebo naopak vědění (ortodoxní věda se k nim staví odmítavě a je přesvědčena, že se jedná pouze o placebo efekt).
Účinný doplněk poznáte jedině tak, že jej vyzkoušíte. Seriózní výrobci se snaží předkládat co nejvíce informací, aby přesvědčili zákazníka, že právě jejich produkt opravdu stojí za to. V praxi má smysl se orientovat na tato tvrzení, protože často nelžou. Navíc je to mnohdy jediná cesta, jak se dobrat informací o kvalitě materiálů, z nichž jsou vyráběny. V oblasti účinku (konkrétního vlivu na metabolismus) ale nikdy nenahradí vlastní zkušenost.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi