Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Homeopatika

Homeopatika je léčebná metoda, která byla založena na konci 18. století německým lékařem Samuelem Hahnemannem. Hahnemann vytvořil tuto metodu na základě principu "similia similibus curentur", což znamená "podobné se léčí podobným". Tento princip spočívá v tom, že látka, která může způsobit určité příznaky u zdravého člověka, může tyto stejné příznaky léčit u nemocného člověka. Homeopatika se tedy snaží stimulovat tělo k samoléčení pomocí malých dávek přírodních látek, které by větší dávky způsobily podobné příznaky.
Homeopatika jsou často používána jako doplněk k běžné léčbě nebo jako alternativa klasické medicíny. Jejich účinky jsou však předmětem mnoha vědeckých debat. Některé studie naznačují, že homeopatika mohou být účinná v některých případech, zatímco jiné studie neprokázaly žádný větší účinek než placebo. Moderní věda často kritizuje homeopatiku za nedostatek důkazů o její účinnosti a za to, že její principy jsou v rozporu s některými základními principy biologie a chemie. Přesto je homeopatika stále populární a je široce používána po celém světě. Ačkoli homeopatika mohou být pro některé lidi užitečná, neměla by nahradit konvenční léčbu.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda lze řadit mezi doplňky stravy i homeopatika? Nebo se spíše řadí mezi léčiva i když to lékaři neslyší moc rádi. Dále se v dnešní době hodně diskutuje o špatném vlivu doplňků stravy na lidský organismus. Jak poznat který doplněk je opravdu účinný?
Děkuji

Homeopatika jsou v podstatě vlastně definovanou třídou. Z hlediska svého účinku je možné je vnímat jako léčivo, legislativa k nim ale tak nepřistupuje. Každá země na světě je na tomto poli vnímá jinak, v ČR stojí bohužel trochu "bokem". Vše je otázkou přístupu a úhlu pohledu, protože záleží na tom, zda k jejich účinku přistupujeme z pozice víry, nebo naopak vědění (ortodoxní věda se k nim staví odmítavě a je přesvědčena, že se jedná pouze o placebo efekt).
Účinný doplněk poznáte jedině tak, že jej vyzkoušíte. Seriózní výrobci se snaží předkládat co nejvíce informací, aby přesvědčili zákazníka, že právě jejich produkt opravdu stojí za to. V praxi má smysl se orientovat na tato tvrzení, protože často nelžou. Navíc je to mnohdy jediná cesta, jak se dobrat informací o kvalitě materiálů, z nichž jsou vyráběny. V oblasti účinku (konkrétního vlivu na metabolismus) ale nikdy nenahradí vlastní zkušenost.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi