Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je druh houby, která je významným zdrojem beta-glukanů. Tyto látky mají schopnost zlepšovat funkci imunitního systému. Mjimo jiné jsou bohatým zdrojem vlákniny, jejich pravidelná konzumace tak podporuje i činnost střevního traktu.

Dobrý den,
zakoupila jsem výrobek s hlívou ústřičnou a rakytníkem. Bohužel jsem nenašla info o druhu obsaženého betaglukanu, pouze, že jedna tobolka obsahuje 118,2 mg betaglukanu. Je to optimální?
Děkuji.

Existuje několik druhů beta glukanů, které se liší strukturou, od toho se následně odvíjí í jejich účinek. Výzkumy poukazují na lepší dopad 1,3/1,6 glukanů na imunitní systém, které se nachází v kvasinkách a houbách. Betaglukany z mořských řas zastupují vazbu 1,3, betaglukany z obilovin pak 1,4. Pokud je na výrobku uveden zdroj, budete schopni sami určit, o jakou vazbu se jedná. Berte ale v potaz i fakt, že betaglukany nemají jen schopnost podporovat aktivitu imunitních reakcí - např. betaglukany z obilí mají jasně prokázaný vliv na metabolismus cholesterolu v krvi, takže záleží na uživateli, jakým směrem účinky výrobku cílí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi