Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je druh houby, která je známá svými výraznými zdravotními přínosy. Je bohatá na vitamíny skupiny B, zejména na niacin a riboflavin, a také obsahuje značné množství minerálů jako jsou draslík, fosfor a zinek. Díky svému složení je hlíva ústřičná považována za významný zdroj antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před škodlivými volnými radikály. Navíc, tato houba obsahuje polysacharidy známé jako beta-glukany, které mohou podporovat zdraví srdce a imunitní systém.

Z hlediska výživy je hlíva ústřičná také velmi hodnotná. Je nízkokalorická, ale zároveň vysokobílkovinná, což ji činí ideální součástí stravy pro ty, kdo se snaží zhubnout nebo udržet zdravou tělesnou hmotnost. Její vláknina podporuje zdraví trávicího systému a pomáhá udržovat pocit sytosti. Hlíva ústřičná je také oblíbená mezi vegetariány a vegany, protože je vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin.

Dobrý den,
zakoupila jsem výrobek s hlívou ústřičnou a rakytníkem. Bohužel jsem nenašla info o druhu obsaženého betaglukanu, pouze, že jedna tobolka obsahuje 118,2 mg betaglukanu. Je to optimální?
Děkuji.

Existuje několik druhů beta glukanů, které se liší strukturou, od toho se následně odvíjí í jejich účinek. Výzkumy poukazují na lepší dopad 1,3/1,6 glukanů na imunitní systém, které se nachází v kvasinkách a houbách. Betaglukany z mořských řas zastupují vazbu 1,3, betaglukany z obilovin pak 1,4. Pokud je na výrobku uveden zdroj, budete schopni sami určit, o jakou vazbu se jedná. Berte ale v potaz i fakt, že betaglukany nemají jen schopnost podporovat aktivitu imunitních reakcí - např. betaglukany z obilí mají jasně prokázaný vliv na metabolismus cholesterolu v krvi, takže záleží na uživateli, jakým směrem účinky výrobku cílí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi