Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Heřmánek

Heřmánek je léčivá rostlina, která je známá svými mnoha zdravotními přínosy. Je bohatý na antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály a zánětem. Heřmánek také obsahuje sloučeniny, které mohou pomoci snižovat riziko některých typů rakoviny, podporovat zdraví srdce a zlepšovat imunitní funkci. Tato rostlina je také známá svými uklidňujícími vlastnostmi a často se používá k léčení úzkosti a nespavosti.

Výživově je heřmánek bohatý na vitamíny a minerály, včetně vitamínu C, vápníku, draslíku a hořčíku. Tyto živiny jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj a podporují řadu tělesných funkcí, včetně zdraví kostí, svalů a imunitního systému. Heřmánek je také zdrojem vlákniny, která podporuje zdraví trávicího systému a může pomoci předcházet zácpě.

Dobrý den,
zmiňujete, že dlouhodobé užívání heřmánku může způsobit poškození sliznic. Pokud někdo pije pravidelně heřmánkový čaj před spaním, může se tento negativní účinek také projevit, nebo se to týká pouze zmíněného dávkování?
Děkuji

Toto upozornění je obecné, v praxi se vztahuje především v dlouhodobé konzumaci silnějších výluhů, případně se s tímto jevem setkáte u citlivějších jedinců. Jeden šálek čaje před spaním považujte za naprosto bezpečný přístup.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi