Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Goitrogeny

Goitrogeny jsou látky, které mohou narušovat funkci štítné žlázy tím, že brání vstřebávání jodu, což může vést k rozvoji strumy, neboli zvětšení štítné žlázy. Jód je pro štítnou žlázu nezbytný, protože se podílí na produkci hormonů, které regulují mnoho tělesných funkcí, včetně metabolismu. Goitrogeny se nacházejí v některých potravinách, zejména v těch, které jsou bohaté na fytochemikálie.

Mezi potraviny s vysokým obsahem goitrogenů patří například brokolice, kapusta, květák, špenát, sója a některé druhy ovoce a ořechů. I když tyto potraviny obsahují goitrogeny, jsou také bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, které jsou pro tělo prospěšné. Proto není nutné je zcela vyřadit z jídelníčku, pokud nemáte problémy se štítnou žlázou. Pokud však máte hypotyreózu nebo jiné onemocnění štítné žlázy, měli byste se poradit s lékařem nebo dietologem o tom, jaké potraviny byste měli konzumovat a kterým byste se měli vyhnout.

Jsou prosím gointrogenní látky i v pohance?
Děkuji

Pohanka strumigeny sice obsahuje, ale ve velmi malém (pro metabolismus zanedbatelném) množství.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi