Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Gainer

"Gainer" je doplněk stravy, který je nejčastěji určený pro podporu nárůstu tělesné hmotnosti, zejména svalové hmoty. Tento produkt je bohatým zdrojem bílkovin a sacharidů, jeho nadměrná konzumace proto vede k nárůstu tukových zásob.

Dobrý den, pane Jelínku,
často z časově organizačních důvodů trénuji večer s tím, že kolikrát dorazím domů před desátou a ráno vstávám do zaměstnání. Vzhledem k tomu, že už nechci zatěžovat organizmus "hlavním" jídlem, řeším potréninkovou výživu gainerem, po kterém můžu jít v klidu spát a není mi těžko.

Je to schůdná cesta? Nebo byste i tak doporučoval raději plnohodnotnou stravu i za cenu možné horší kvality spanku? I ten je podle mne velice důležitý.

Děkuji za odpověď

Gainer vždy považujte za náhradu, která nikdy nemůže být plnohodnotná. Disponuje sice výhodou v podobě snadné stravitelnosti, které přirozená strava nemůže konkurovat, jedná se ale o uměle vytvořený produkt s řadou nedostatků a nevýhod. Jejich konzumace v dané situaci je sice řešením, vždy je výhodné si ale klást otázku, jak moc smysluplným. Tělo pořád musí jednotlivé složky zpracovat, konzumace potravy krátce před spaním tak vždy bude zatěžující.
Pokud vám u sportování jde i o zdraví, šel bych raději cestou přirozené stravy a gainery bych přenechal profesionálům v oblasti silových sportů, kteří se bez těchto produktů neobejdou. V rámci pozátěžové stravy potřebujete dát tělu především bílkoviny a sacharidy s menším podílem vlákniny a tuků, v pozdně večerních hodinách "zabalené" do co nejlepší dosažitelné stravitelnosti. Zkuste např. kombinaci brambor (nebo batátů či rýže) s nízkotučnou rybou (pstruh), zajímavou variantou jsou masokostní vývary s miso pastou, bramborem a lahůdkovým droždím.
Pokud cílíte na kvalitu spánku, řešte i objem posledního chodu, od kterého se odvíjí celková zátěž na trávení.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi