Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Fascie

Fascie jsou pojivové tkáně, které obklopují svaly a orgány. Hrají klíčovou roli v podpoře a ochraně tělesných struktur, umožňují pohyb a pružnost a slouží jako prostředek pro přenos síly a tlaku. Fascie mohou být ovlivněné zraněním, stresem, nedostatečnou výživou nebo nedostatkem pohybu, což může vést k bolesti, ztuhnutí nebo omezení pohybu.
Na funkci fascií má vliv i výživa, především dostatek bílkovin, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Pružnost fascií zajišťuje kolagen, na jehož tvorbě se spolupodílí vitamín C.

1) Je kyselina hyaluronová také součástí fascií lidského těla?
2) Případně při jejím nedostatku může způsobovat bolesti zad?
3) Je možné ji vhodným cvičením podpořit?

Kyselina hyaluronová se nachází v mezibuněčné hmotě, je tak součástí i fascií. Protože je součástí i nervových tkání, může její deficit stát i za příčinou bolestí. Jedná se o látku tělu vlastní, zvýšením metabolické aktivity pohybem dojde i k vyšší produkci této látky, nepočítejte ale s žádnými zázraky ve srovnání s její podpůrnou suplementací.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi