Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ektomorf

Ektomorf je jeden ze tří základních tělesných typů, které popsal americký psycholog William Sheldon. Jedná se o typ, který je charakterizován štíhlou stavbou těla, malým zastoupením svaly a rychlým metabolismem. Ektomorfové mají obecně větší problém přibírat na váze a svalové hmotě.

Dobrý den,
Co znamená, pokud je někdo typickým ektomorfem, ale má poměrně dost tuku v oblasti břicha?
Děkuji .

Taková situace říká, že daný jedinec disponuje postavou typu jablka, tzn. tendencí k abdominální obezitě a z ní plynoucích zdravotních komplikací. Krajní somatotypy (ektomorf, endomof, mezomorf) jsou v populaci poměrně vzácné, vnímejte je především jako zjednodušené modely. Není výjimkou, když dominantní ektomorf nese v genech predispozice k abdominální obezitě, variabilita chování a projevů živých systémů umí být hodně pestrá...

Dobry den, pane Jelinku,
chtela bych se zeptat ohledne suplementace proteinu u ektomorfu pro nabrani svalu. Docetla jsem se, ze je vhodne davat po probuzeni syrovatkovy protein (proti katabolismu pri nocnim pustu) a pak kaseinovy protein pred spanim, pomale traveni a tim zajisteni dostatku AMK pri nocnim pustu. Je to vhodny postup?
Moc dekuji

Tento postup je standardně prezentovaný u silových sportů na výkonnostní a vrcholové úrovni. U amatérského sportovce mi přijde nejen zbytečné, ale často i kontraproduktivní proteiny užívat, protože i při snaze nabrat svalovou hmotu není absolutně žádný problém zajistit běžnou stravou dostatek bílkovin (minimálně do úrovně 2 g / 1 kg tělesné hmotnosti, což je více než dostačující). Běžně se v praxi stává, že při použití proteinových koncentrátů dojde k předávkování bílkovinami, což zbytečně zatíží játra a ledviny, buďte na tyto postupy prezentované fitness scénou opatrní.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi