Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Ektomorf

Ektomorf je jeden ze tří základních tělesných typů, které popsal americký psycholog William Sheldon. Jedná se o typ, který je charakterizován štíhlou stavbou těla, malým zastoupením svaly a rychlým metabolismem. Ektomorfové mají obecně větší problém přibírat na váze a svalové hmotě.

Dobrý den,
Co znamená, pokud je někdo typickým ektomorfem, ale má poměrně dost tuku v oblasti břicha?
Děkuji .

Taková situace říká, že daný jedinec disponuje postavou typu jablka, tzn. tendencí k abdominální obezitě a z ní plynoucích zdravotních komplikací. Krajní somatotypy (ektomorf, endomof, mezomorf) jsou v populaci poměrně vzácné, vnímejte je především jako zjednodušené modely. Není výjimkou, když dominantní ektomorf nese v genech predispozice k abdominální obezitě, variabilita chování a projevů živých systémů umí být hodně pestrá...

Dobry den, pane Jelinku,
chtela bych se zeptat ohledne suplementace proteinu u ektomorfu pro nabrani svalu. Docetla jsem se, ze je vhodne davat po probuzeni syrovatkovy protein (proti katabolismu pri nocnim pustu) a pak kaseinovy protein pred spanim, pomale traveni a tim zajisteni dostatku AMK pri nocnim pustu. Je to vhodny postup?
Moc dekuji

Tento postup je standardně prezentovaný u silových sportů na výkonnostní a vrcholové úrovni. U amatérského sportovce mi přijde nejen zbytečné, ale často i kontraproduktivní proteiny užívat, protože i při snaze nabrat svalovou hmotu není absolutně žádný problém zajistit běžnou stravou dostatek bílkovin (minimálně do úrovně 2 g / 1 kg tělesné hmotnosti, což je více než dostačující). Běžně se v praxi stává, že při použití proteinových koncentrátů dojde k předávkování bílkovinami, což zbytečně zatíží játra a ledviny, buďte na tyto postupy prezentované fitness scénou opatrní.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi