Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Doporučená dávka

"Doporučená dávka" označuje množství určité látky, jako jsou vitamíny, minerály, bílkoviny, tuky nebo sacharidy, které by měla osoba konzumovat každý den pro udržení optimálního zdraví. Tyto hodnoty jsou stanoveny na základě vědeckých výzkumů a mohou se lišit v závislosti na věku, pohlaví, tělesné hmotnosti, těhotenství a dalších faktorech.
Doporučené dávky jsou běžně uváděné na obalech potravin a doplňků stravy, aby pomohly spotřebitelům orientovat se v tom, kolik které látky by měli denně přijmout. Tyto dávky jsou ale orientační a mohou se lišit v závislosti na individuálních potřebách jedince. Výrazné překročení doporučené dávky může v některých případech vést k nežádoucím účinkům.

Dobrý den,
chápu správně, že kvercetin nelze ve stravě ujíst v množství, které je u suplementace? Dejme tomu že v běžné 50 mg, ve specializované více, ale ne 500 mg? A že v tomto případě má suplementace vždy smysl?

V podstatě není možné za normálních podmínek přijmout na denní bázi tak vysoké množství kvercetinu, suplementace tady má svůj jasný význam. Jedná se o jeden z typických příkladů toho, jakou roli ve kvalitě výživy mohou hrát doplňky stravy.

Dobrý den,
zajímalo by mne zda je možné se předávkovat jódem z přírodních zdrojů (nedávno mi zachutnala sušená řasa nori, přišla mi to super náhrada za chipsy, avšak vzadu jsem našla doporučenou dávku max.3ks/ denně jinak prý hrozí právě předávkování jódem)? A jaké by byly příznaky předávkování?
Děkuji za odpověď.

Předávkování jódem je vzácná situace. Prvek se váže na soli, které jsou ve vodě rozpustné - organismus disponuje mechanismy, díky kterým se jeho nadbytku zbavuje. Pokud netrpíte hyperfuknkcí štítnice, neměl by vyšší příjem jódu vadit (minimálně ne nárazový).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi